Efter kæmpe opkøbstilbud: Nu åbner HP døren på klem over for Xerox

HP afviser ikke at indgå i en dialog med Xerox, der har forsøgt at købe selskabet. Men betingelserne skal være markant anderledes, lyder det fra selskabets topchef.

Artikel top billede

HP har tidligere blankt afvist alle købstilbud fra printergiganten Xerox, der for nylig bød op mod 240 milliarder kroner (35 milliarder dollar) for selskabet.

Ifølge Financial Times åbner HP dog nu døren på klem for en aftale med Xerox.

HPs administrerende direktør Enrique Lores siger til Financial Times, at selskabet ikke er interesseret i at indgå en aftale med Xerox på de betingelser, der er fremlagt.

Men han oplyser samtidig, at selskabet ikke er afvisende over for at indgå en aftale under andre betingelser. Eksempelvis i en konstruktion, hvor det er HP som overtager Xerox.

”Vi er villige til at indgå i en dialog med Xerox. Det handler ikke om, hvem der køber hvad, men om at skabe værdi,” siger Enrique Lores til Financial Times.

Læs også: Xerox hæver tilbud på HP Inc: Vil nu betale 244 milliarder kroner for HP Inc

Regnskab er bedre end forventet

Meddelelsen fra HP’s topchef kom i forbindelse med, at selskabet fremlagde sit kvartalsregnskab, der viste et overskud på 65 cent per aktie, hvilket var bedre end analytikernes forventning på 54 cent pr aktie.

Selskabet meddelte desuden, at det vil øge sine tilbagekøb af egne aktier betragteligt fra fem milliarder dollar til 16 milliarder dollar nu.

Tilbagekøbsprogrammet betyder, at selskabet betaler op mod halvdelen af sin markedsværdi tilbage til de eksisterende investorer, og ifølge Financial Times skal det ses som forsøg på overbevise de eksisterende aktionærer om, at de skal afvise Xerox bejleri.

Læs også: Efter opkøbstilbud: Xerox vil udskifte hele HP’s bestyrelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect