Efter kæmpe opkøbstilbud: Nu åbner HP døren på klem over for Xerox

HP afviser ikke at indgå i en dialog med Xerox, der har forsøgt at købe selskabet. Men betingelserne skal være markant anderledes, lyder det fra selskabets topchef.

Artikel top billede

HP har tidligere blankt afvist alle købstilbud fra printergiganten Xerox, der for nylig bød op mod 240 milliarder kroner (35 milliarder dollar) for selskabet.

Ifølge Financial Times åbner HP dog nu døren på klem for en aftale med Xerox.

HPs administrerende direktør Enrique Lores siger til Financial Times, at selskabet ikke er interesseret i at indgå en aftale med Xerox på de betingelser, der er fremlagt.

Men han oplyser samtidig, at selskabet ikke er afvisende over for at indgå en aftale under andre betingelser. Eksempelvis i en konstruktion, hvor det er HP som overtager Xerox.

”Vi er villige til at indgå i en dialog med Xerox. Det handler ikke om, hvem der køber hvad, men om at skabe værdi,” siger Enrique Lores til Financial Times.

Læs også: Xerox hæver tilbud på HP Inc: Vil nu betale 244 milliarder kroner for HP Inc

Regnskab er bedre end forventet

Meddelelsen fra HP’s topchef kom i forbindelse med, at selskabet fremlagde sit kvartalsregnskab, der viste et overskud på 65 cent per aktie, hvilket var bedre end analytikernes forventning på 54 cent pr aktie.

Selskabet meddelte desuden, at det vil øge sine tilbagekøb af egne aktier betragteligt fra fem milliarder dollar til 16 milliarder dollar nu.

Tilbagekøbsprogrammet betyder, at selskabet betaler op mod halvdelen af sin markedsværdi tilbage til de eksisterende investorer, og ifølge Financial Times skal det ses som forsøg på overbevise de eksisterende aktionærer om, at de skal afvise Xerox bejleri.

Læs også: Efter opkøbstilbud: Xerox vil udskifte hele HP’s bestyrelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S