Efter kæmpe opkøbstilbud: Nu åbner HP døren på klem over for Xerox

HP afviser ikke at indgå i en dialog med Xerox, der har forsøgt at købe selskabet. Men betingelserne skal være markant anderledes, lyder det fra selskabets topchef.

Artikel top billede

HP har tidligere blankt afvist alle købstilbud fra printergiganten Xerox, der for nylig bød op mod 240 milliarder kroner (35 milliarder dollar) for selskabet.

Ifølge Financial Times åbner HP dog nu døren på klem for en aftale med Xerox.

HPs administrerende direktør Enrique Lores siger til Financial Times, at selskabet ikke er interesseret i at indgå en aftale med Xerox på de betingelser, der er fremlagt.

Men han oplyser samtidig, at selskabet ikke er afvisende over for at indgå en aftale under andre betingelser. Eksempelvis i en konstruktion, hvor det er HP som overtager Xerox.

”Vi er villige til at indgå i en dialog med Xerox. Det handler ikke om, hvem der køber hvad, men om at skabe værdi,” siger Enrique Lores til Financial Times.

Læs også: Xerox hæver tilbud på HP Inc: Vil nu betale 244 milliarder kroner for HP Inc

Regnskab er bedre end forventet

Meddelelsen fra HP’s topchef kom i forbindelse med, at selskabet fremlagde sit kvartalsregnskab, der viste et overskud på 65 cent per aktie, hvilket var bedre end analytikernes forventning på 54 cent pr aktie.

Selskabet meddelte desuden, at det vil øge sine tilbagekøb af egne aktier betragteligt fra fem milliarder dollar til 16 milliarder dollar nu.

Tilbagekøbsprogrammet betyder, at selskabet betaler op mod halvdelen af sin markedsværdi tilbage til de eksisterende investorer, og ifølge Financial Times skal det ses som forsøg på overbevise de eksisterende aktionærer om, at de skal afvise Xerox bejleri.

Læs også: Efter opkøbstilbud: Xerox vil udskifte hele HP’s bestyrelse

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos