Microsoft dropper fysiske udgaver af de klassiske kæmpe-konferencer som Inspire, Build og Ignite

Microsoft er tæt på at at droppe de fysiske udgaver af alle sine kæmpe-konferencer helt frem til sommeren 2021. Istedet står store konferencer med mange danske deltagere som Build, Ignite og Inspire til at blive afviklet virtuelt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan snart være slut med at rejse til USA for at deltage på en af Microsofts årlige kæmpe-konferencer, som selskabet i årevis har benyttet til at samle hundredetusindevis af ansatte, partnere og kunder.

Microsoft arbejder for tiden nemlig på en plan om at flytte de fleste af de store events over på digitale platforme i resten af 2020 og i hele 2021.

Microsoft meddelte fornylig, at selskabet annullerede den fysiske afvikling af selskabets store udviklerkonference Build på grund af corona-virussen.

Istedet bliver Build - der finder sted i slutningen af maj - afviklet virtuelt.

Det kan du læse mere om her: Microsofts store udvikler-konference Build vil blive afviklet virtuelt.

Nu aflyser Microsoft også de fysiske versioner af resten af årets store konferencer, som istedet skal afvikles som virtuelle events.

De tæller MVP Summit 2020 samt partnerkonferencen Inspire 2020, der skulle have fundet sted i juli i Las Vegas og Ignite til september.

Inspire har i de senere år tiltrukket op mod 40.000 deltagere, mens Ignite tiltrækker omkring 25.000 deltagere.

Den normalt vel-informerede Microsoft-blogger Mary Jo Foley skriver i denne artikel, at Microsoft planlægger at ‘gå betydeligt længere’ end blot at flytte 2020-versionerne af Ignite, Inspire og Build over på virtuelle platforme.

Ifølge hende planlægger Microsoft nemlig at annullere også de fysiske versioner af både Build 2020, MVP Summit 2020, Ignite 2020, Ignite The Tour, MVP Summit 2021 og Build 2021, som istedet skal afvikles som digitale events.

Microsoft bekræfter, at samtlige events i resten af 2020 bliver virtuelle.

Selskabet meddeler, at det i resten af regnskabsåret 2021 - der går frem til sommeren 2021 - vil afvikle alle arrangementer virtuelt.

“Vi vil fortsætte med at evaluere event-landskabet,” lyder det fra Microsoft.

Ifølge Mary Jo Foley har Microsoft endnu ikke truffet nogen endelig afgørelse om at annullere samtlige fysiske events.

“Mine kilder meddeler, at Microsoft ikke har endeligt besluttet at gøre alle events i FY’21 digitgale. Selskabet overvejer fortsat fysisk deltagelse på visse tredjeparts-events,” skriver hun.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S