Merete Søby har overvejet at forlade Hitachi i flere år: "Jeg var nødt til at rykke for ikke at gro helt fast"

Interview: Efter lang tids overvejelse siger Merete Søby nu farvel til Hitachi Vantara efter 12 år som landechef. Det er med blandede følelser, fortæller den nu tidligere topchef til Computerworld, men hun havde brug for ikke at gro fast.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Merete Søby stopper hos Hitachi netop nu
  • Hvordan hun kommer til at sige farvel til medarbejderne, når de ikke kan mødes i virkeligheden
610
3:15 min
1. maj starter Merete Søby i et nyt job og siger dermed farvel til stillingen som landechef for Hitachi Vantara efter 12 år på posten.

Selvom det er et vemodigt farvel, fortæller Merete Søby, at hun har overvejet at søge andre steder hen igennem længere tid.

"Jeg har gået med overvejelserne de sidste par år fordi jeg følte, at jeg snart var nødt til at rykke for ikke at gro helt fast. Jeg har været sindssygt glad for de år og haft et fantastisk team," siger Merete Søby til Computerworld.

Hun overlader stillingen til Marianne Groth.

Læs mere her: Topchef Merete Søby forlader Hitachi Vantara efter 12 år som landechef

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune