Merete Søby har overvejet at forlade Hitachi i flere år: "Jeg var nødt til at rykke for ikke at gro helt fast"

Interview: Efter lang tids overvejelse siger Merete Søby nu farvel til Hitachi Vantara efter 12 år som landechef. Det er med blandede følelser, fortæller den nu tidligere topchef til Computerworld, men hun havde brug for ikke at gro fast.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Merete Søby stopper hos Hitachi netop nu
  • Hvordan hun kommer til at sige farvel til medarbejderne, når de ikke kan mødes i virkeligheden
610
3:15 min
1. maj starter Merete Søby i et nyt job og siger dermed farvel til stillingen som landechef for Hitachi Vantara efter 12 år på posten.

Selvom det er et vemodigt farvel, fortæller Merete Søby, at hun har overvejet at søge andre steder hen igennem længere tid.

"Jeg har gået med overvejelserne de sidste par år fordi jeg følte, at jeg snart var nødt til at rykke for ikke at gro helt fast. Jeg har været sindssygt glad for de år og haft et fantastisk team," siger Merete Søby til Computerworld.

Hun overlader stillingen til Marianne Groth.

Læs mere her: Topchef Merete Søby forlader Hitachi Vantara efter 12 år som landechef

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse