Direktør for DI Digital har fået plads i regeringens kontroltårn

Lars Frelle-Petersen, direktør for DI Digital, har fået et sæde i regeringens organ, Den Nationale Operative Stab (NOST), der skal koordinere myndighedernes indsats og styre Danmark gennem corona-krisen. ​

Artikel top billede

Den erfarne it-profil Lars Frelle-Petersen, direktør for DI Digital, er blevet valgt som DI's repræsentant til regeringens koordinerende organ, Den nationale Operative Stab (NOST).

Det skriver Politiken.

Flere repræsentanter fra det private erhvervsliv er blev inkluderet i myndighedsorganet, der styres af Rigspolitiet, og som siden 1. marts har koordineret myndighedernes indsats og forsøgt at styre Danmark gennem corona-krisen. ​

Ifølge Lars Frelle-Petersen, der har en fortid som afdelingschef hos Finansministeriet og direktør for Digitaliseringsstyrelsen, er det første gang, at man ser sådan et organ.

"Det er ganske usædvanligt, at vi sidder med i NOST, det kender jeg ikke til er sket før," udtaler han til Politiken.

Han fortæller, at der er tale om en koordinationsopgave, hvor aktørerne er med til at få processerne til at glide og hjælpe myndighederne med omfanget af testkapacitet og værnemidler.

Siden seneste uge har organet omfattet DI, Dansk Erhverv, Danske Rederier, konsulentvirksomheden McKinsey og Kammeradvokaten. Desuden danske virksomheder som Mærsk, Carlsberg og Novo. Alle stiller ifølge Rigspolitiet frit deres ekspertise til rådighed.

Flere politikere udtrykker over for Politiken en uforståenhed over for, at folketinget ikke er blevet orienteret om, at der sidder private aktører med i organet.

Læs også: Kendt it-mand valgt som bestyrelsesformand for Roskilde Festival

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS