Rekrutteringsbureauer: De bedste it-folk er svære at flytte lige nu

Mobiliteten på arbejdsmarkedet for it-folk er faldet som følge af corona-krisen. Det er meldingen fra to rekrutteringsbureauer, der forventer, at mange it-folk nødigt vil skifte job lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

De bedste it-folk er svære at lokke med et nyt jobtilbud for tiden.

Corona-krisen har nemlig svækket it-folkenes lyst til at skifte job, mener to rekrutteringsbureauer.

Det skriver ITWatch.

"Det lyder lidt morbidt, men dem, som virksomhederne kan rekruttere nu, hvis de selv går ud og gør det, er dem, der er valgt fra andre steder. Og det er ikke dem, virksomhederne vil have. De vil altid have de bedste, og de har stadigvæk job – og de er sværere at flytte nu, end de var for 14 dage siden," lyder det fra Jesper Buch-Rønne, ejer af rekrutteringsbureauet Recruit IT, til ITWatch.

Hos en anden rekrutteringsvirksomhed SCR, lyder det fra direktøren Jan Høllsberg, at selvom mange it-folk måske gerne vil lave noget andet, så er flere lige nu usikre ved situationen.

Hans konklusion er, at de fleste venter med at kigge sig om efter et nyt job for tiden.

Selvom der skulle være lav jobmobilitet i it-branchen lige nu, ser det ud til, at der også kommer flere ledige.

12 procent af de danske it-virksomheder forventer, at de skal fyre medarbejdere i løbet af de næste uger dage, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

Blandt andet har Atea allerede været ud at varsle fyringer.

Læs mere om det her: Atea Danmark fyrer og hjemsender ansatte: Vil have alle medarbejdere til at gå 10 procent ned i løn

Læs også: 12 procent af de danske it-virksomheder forbereder sig på fyringer i løbet af de næste to uger: ”Det er dramatisk "

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS