Rekrutteringsbureauer: De bedste it-folk er svære at flytte lige nu

Mobiliteten på arbejdsmarkedet for it-folk er faldet som følge af corona-krisen. Det er meldingen fra to rekrutteringsbureauer, der forventer, at mange it-folk nødigt vil skifte job lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

De bedste it-folk er svære at lokke med et nyt jobtilbud for tiden.

Corona-krisen har nemlig svækket it-folkenes lyst til at skifte job, mener to rekrutteringsbureauer.

Det skriver ITWatch.

"Det lyder lidt morbidt, men dem, som virksomhederne kan rekruttere nu, hvis de selv går ud og gør det, er dem, der er valgt fra andre steder. Og det er ikke dem, virksomhederne vil have. De vil altid have de bedste, og de har stadigvæk job – og de er sværere at flytte nu, end de var for 14 dage siden," lyder det fra Jesper Buch-Rønne, ejer af rekrutteringsbureauet Recruit IT, til ITWatch.

Hos en anden rekrutteringsvirksomhed SCR, lyder det fra direktøren Jan Høllsberg, at selvom mange it-folk måske gerne vil lave noget andet, så er flere lige nu usikre ved situationen.

Hans konklusion er, at de fleste venter med at kigge sig om efter et nyt job for tiden.

Selvom der skulle være lav jobmobilitet i it-branchen lige nu, ser det ud til, at der også kommer flere ledige.

12 procent af de danske it-virksomheder forventer, at de skal fyre medarbejdere i løbet af de næste uger dage, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

Blandt andet har Atea allerede været ud at varsle fyringer.

Læs mere om det her: Atea Danmark fyrer og hjemsender ansatte: Vil have alle medarbejdere til at gå 10 procent ned i løn

Læs også: 12 procent af de danske it-virksomheder forbereder sig på fyringer i løbet af de næste to uger: ”Det er dramatisk "

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS