New York forbyder skoler at bruge Zoom efter sikkerhedstjek – nu skal de i stedet bruge Teams

Bekymringer om sikkerheden på videoplatformen Zoom, får nu bystyret i New York til at forbyde brugen Zoom i forbindelse med fjernundervisning. I stedet skal eleverne nu bruge Microsoft Teams.

Artikel top billede

Myndighederne i den amerikanske storby New York forbyder nu byens skoler at bruge den populære video-tjeneste Zoom. Det skriver Techcrunch.

Forbuddet kommer efter, at der i den seneste tid er blevet sået tvivl om sikkerheden hos tjenesten Zoom, der ellers har været en af den internationale tech-verdens helt store vindere under cornavirussens hærgen.

Skolerne i storbyen skal nu i stedet gå over til at bruge Microsoft Teams, der ifølge myndighederne ”tilbyder tilsvarende muligheder, men med et mere passende sikkerhedsniveau.”

Beslutningen kommer efter, at bystyret cybersikkerheds-afdeling har gransket sikkerheden hos Zoom.

”Det er afgørende for os, at vi kan tilbyde et trygt og sikkert miljø for vores elever, når de bruger fjernundervisning. Efter at have gennemgået en række sikkerhedsbekymringer, anbefaler vi, at skolerne stopper med at bruge Zoom så hurtigt som muligt,” siger Danielle Filson, talsperson for skoleforvaltningen hos New York City.

Forbuddet mod Zoom vil komme til at gælde for de cirka 1,1 millioner elever på byens mere end 1800 skoler.

Som Computerworld tidligere har beskrevet er Zoom blevet kastet ud i en række sikkerheds- og privacy-relaterede skandaler.

I sidste uge beklagede Zoom sagerne i et blogindlæg. Her skrev selskabet blandt andet følgende:

”Vi har ikke designet produktet ud fra en tanke om, at i løbet af få uger ville alle personer i verden arbejde, studere og socialisere hjemmefra. Vi har nu en meget bredere gruppe af brugere, der anvender vores produkt i en myriade af uventede måder, der giver os udfordringer vi ikke kunne forudsige, da platformen blev undfanget."

Læs også: Zoom ramt af en stribe sikkerheds-problemer: Hackere kan få fat på brugernes Windows-password

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S