Mobilselskabet 3 klar med oversigt: Sådan bevæger vores brugere sig rundt i Danmark lige nu

Mobilselskabet 3 er klar med overblik over, hvordan selskabets kunder bevæger sig rundt. Blandt andethar 3 registreret, at andelen af kunder, der bevæger sig mere end 10 kilometer væk fra deres hjem, er faldet drastisk.

Artikel top billede

Mobilselskabet 3 er klar med en oversigt over kundernes bevægelsesmønstre, som selskabet har indsamlet, siden corona-krisen brød ud.

Oversigten viser blandt andet, at danskerne siden krisen brød ud i stort omfang har holdt sig hjemme.

Eksempelvis har 3 registreret, at næsten halvdelen af københavnerne siden corona-krisen brød ud stort set ikke bevæget sig længere væk end et par kilometer fra deres hjem.

Samtidig er andelen af 3-abonnenter, der bevæger sig mere end 10 kilometer væk fra deres hjem dagligt, er faldet med mere end 10 procent til nu 25 procent af det samlede antal brugere.

Rapporten bygger på data indsamlet fra 1,4 millioner danskere, der er kunder hos 3 og Oister.

Og data er ret detaljerede.

“Myndighedernes tiltag afspejler sig også ved Københavns Hovedbanegård og Strøget, hvor 3 også har registreret markant færre bevægelser. Til gengæld er faldet langt mindre i de grønne åndehuller som for eksempel Fælledparken, hvor danskerne søger ud i det gode vejr,” lyder det fra 3.

Selskabet peger på, at alle data er blevet anonymiserede.

Ifølge 3 har selskabet også tidligere anvendt de såkaldte mobilitets-analyser til blandt andet at registrere bevægelsesmønstre på Storebælt og ved Femern.

“Med vores mobilitetsanalyser kan vi kortlægge bevægelsesmønstre ret præcist i et område. Det har tidligere vist sig meget nyttigt – for eksempel da Femern A/S skulle forsøge at beregne, hvor mange rejsende der kan forventes at benytte Femern-tunnelen. Dertil har vi leveret data på rejsemønstre over Storebælt i udvalgte perioder," meddeler Jesper Larsen Wagner, der er Vice President for Business Development & Operations hos teleselskabet 3.

Han meddeler, at 3 overvejer at undersøge yderligere om danskernes rejser og bevægelser i den kommende tid.

"I landets nuværende situation kan det også være relevant at kigge nærmere på mobilitetsanalyser. Det kunne for eksempel være oplagt at undersøge, om danskerne følger statsministerens ønske om at droppe sommerhusturen i påsken. Vi er derfor nu i dialog med myndighederne om, hvordan de kan bruge vores data,” siger han.

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S