Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser

Inden for de kommende uger er de danske sundhedsmyndigheder klar med en app, der skal anvendes specifikt til at overvåge danskernes bevægelsesmønstre.

Artikel top billede

Inden for de kommende uger vil det blive muligt at downloade en app, der specifikt skal anvendes til at sende brugernes bevægelsesmønstre videre til de danske sundhedsmyndigheder.

Oplysningerne skal anvendes som datagrundlag i de danske sundhedsmyndigheders arbejde med at få styr på corona-virussens udbredelse - og den bliver frivillig at downloade.

Det fremgår af de nye retningslinier, som statsminister Mette Frederiksen (S) og sundhedsminister Magnus Heunicke (S) mandag aften præsenterede for danskerne og efterfølgende offentliggjorde.

Den pågældende app - som vil kunne downloades af alle over 15 år - får relativt høj nøjagtighed og vil i første version blandt andet kunne registrere, hvis brugeren opholder sig inden for omkring en meter fra en anden bruger af app’en.

Sundhedsmyndighederne understreger, at alle data vil blive anvendt i anonymiseret form.

Data kan dels ‘styrke datagrundlaget for sundhedsmyndighedernes løbende epidemiologiske overvågning af smitteudbredelse og dermed understøtte beslutningerne om den gradvise åbning af samfundet, dels understøtte en hensigtsmæssig adfærd blandt borgere, som kan minimere smitteudbredelse i takt med, at samfundet gradvist genåbnes,” hedder det i det udsendte materiale.

Det finder du i sin helhed her: Covid-19: Første trin i kontrolleret genåbning af det danske samfund.

App'en kommer til at udgøre en del af den ekstraordinære dataindsamling, som myndighederne har iværksat på grund af corona-virussen.

Myndighederne indsamler i dag også data fra eksempelvis de danske telemaster, ligesom DK Hostmaster udleverer informationer om samtlige ny-registreringer til politiet for tiden.

Læs også:

DK Hostmaster udleverer data om domæne-ordrer til dansk politi

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Telebranchen klar til at assistere med lokationsdata

Statens Serum Institut vil have adgang til lokationsdata om danskernes mobiltelefoner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland