Airbnb i desperat corona-træk: Rejser en milliard dollar på ringe vilkår for at overleve

Airbnb er nødlidende og rejser i et desperat træk en milliard dollar i et træk, der halverer selskabets værdiansættelse. Airbnb garanterer investorerne tårnhøjt afkast.

Artikel top billede

Airbnb er stærkt nødlidende på grund af coronakrisen og er desperat efter at rejse ny kapital.

Det afspejles direkte i de vilkår, som Airbnb har indvilget i i forbindelse med, at selskabet mandag meddelte, at det havde rejst en milliard dollar, der skal investeres i at komme gennem krisen.

Pengene kommer fra to store kapitalfonde, nemlig Silver Lake og Sixth Avenue Companions.

I de seneste uger har selskabet forhandlet med en række andre investorer.

Ifølge Wall Street Journal har selskabet stillet de ny investorer et afkast i udsigt, der er højere end 10 procent.

Ligeledes skal ledelsen ‘styrkes’ efter krav fra de nye investorer, der også får warrants, der angiveligt kan veksles til aktier på en værdifastsættelse på 18 milliarder dollar.

Det svarer til omtrent det halve af den værdi, som Airbnb blev vurderet til at have ved den seneste kapitaltilførsel i 2017.

Det hører med til historien, at Airbnb siger til Wall Street Journal, at avisens oplysninger er ‘vildt upræcise’ - dog uden at fortælle, hvad der så er ‘præcist.’

Læs også: Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network