Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Interview: Danske login-oplysninger til blandt andet Yousee og Viaplay lå frit tilgængeligt på nettet. Det fik Center for Cybersikkerhed til at sende en mail til de ramte danskere.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor CFCS sendte lækkede passwords til mere end 1.000 danskere
  • CFCS svar på kritikken af den praksis
1.000
5 min
1.226 danskere har i løbet af påsken modtaget en mail fra Forsvarets Efterretningstjenestes Center for Cybersikkerhed.

Det sker efter, at det danske cyberforsvar blev gjort opmærksom på, at danske brugeres mail og password til en række stremingtjenester som Viaplay og Yousee figurerede på nettet.

"En god kontakt, som vi har i sikkerhedsmiljøet, gjorde os opmærksom på en særlig liste, som eksisterer på nettet i forhold til en række streamingtjenester og teleudbydere med .dk-mailadresser," forklarer chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen.

Læs også: Login-oplysninger lækket: Center for Cybersikkerhed udsender varselsmail

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job