Teleselskaberne udleverer nu danskernes teledata til corona-kortlægning

Siden 6. april 2020 har Statens Serum Institut modtaget dataset med danskernes teledata.

Artikel top billede

(Foto: Uffe Weng, Photojournalist)

De danske teleselskaber udleverer nu danskernes teledata til de danske myndigheder, for at bidrage til kortlægningen af Covid19-smitte i landet.

Det oplyser Teleindustrien, teleselskabernes brancheforening, i en meddelelse.

Her beskrives et forløb, hvor Statens Serum Institut (SSI) i slutningen af marts 2020 har efterspurgt de danske teleselskaber om mulighed for assistance til at kortlægge borgernes mobilitet over tid og geografi.

” Konkret ønsker SSI data, der viser, hvor mange personer, som har bevæget sig mellem hvert par af postnumre / kommunegrænser opgjort hver 6 time. Data skal understøtte arbejdet i en ekspertgruppe nedsat i SSI, der på baggrund af forskellige datakilder, skal udvikle matematiske modeller til at belyse udviklingen af COVID-19,” lyder det.

Med disse data regner SSI med at kunne aflæse effekten af myndighedernes tiltag for at mindske Covid19-smitte.

I anmodningen om indsamling af teledata er det specificeret, at danskernes teledata bliver opbevaret i et ’aggregeret og anonymiseret format’.

Læs også: Angrebene mod britiske 5G-master fortsætter: 20 nye ildpåsættelser i påsken

Grønt lys fra tre instanser

Flere myndigheder har været i spil for at sikre det juridiske hjemmel for udlevering af danskernes teleoplysninger.

På tre dage har teleselskaberne sammen med Erhvervsstyrelsen, Justitsministeriet samt Datatilsynet udarbejdet rammerne for behandlingen og levering af teledata til SSI.

6. april 2020 modtog SSI det første dataset med danskerne teledata via Danmarks Statistik.

” Vi håber, at de leverede data vil være værdifulde for myndighedernes og Folketingets arbejde med at få Danmark godt gennem krisen,” slutter Jakob Willer, direktør hos Teleindustrien.

Se også: Telebranchen klar til at assistere med lokationsdata

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job