Teleselskaberne udleverer nu danskernes teledata til corona-kortlægning

Siden 6. april 2020 har Statens Serum Institut modtaget dataset med danskernes teledata.

Artikel top billede

(Foto: Uffe Weng, Photojournalist)

De danske teleselskaber udleverer nu danskernes teledata til de danske myndigheder, for at bidrage til kortlægningen af Covid19-smitte i landet.

Det oplyser Teleindustrien, teleselskabernes brancheforening, i en meddelelse.

Her beskrives et forløb, hvor Statens Serum Institut (SSI) i slutningen af marts 2020 har efterspurgt de danske teleselskaber om mulighed for assistance til at kortlægge borgernes mobilitet over tid og geografi.

” Konkret ønsker SSI data, der viser, hvor mange personer, som har bevæget sig mellem hvert par af postnumre / kommunegrænser opgjort hver 6 time. Data skal understøtte arbejdet i en ekspertgruppe nedsat i SSI, der på baggrund af forskellige datakilder, skal udvikle matematiske modeller til at belyse udviklingen af COVID-19,” lyder det.

Med disse data regner SSI med at kunne aflæse effekten af myndighedernes tiltag for at mindske Covid19-smitte.

I anmodningen om indsamling af teledata er det specificeret, at danskernes teledata bliver opbevaret i et ’aggregeret og anonymiseret format’.

Læs også: Angrebene mod britiske 5G-master fortsætter: 20 nye ildpåsættelser i påsken

Grønt lys fra tre instanser

Flere myndigheder har været i spil for at sikre det juridiske hjemmel for udlevering af danskernes teleoplysninger.

På tre dage har teleselskaberne sammen med Erhvervsstyrelsen, Justitsministeriet samt Datatilsynet udarbejdet rammerne for behandlingen og levering af teledata til SSI.

6. april 2020 modtog SSI det første dataset med danskerne teledata via Danmarks Statistik.

” Vi håber, at de leverede data vil være værdifulde for myndighedernes og Folketingets arbejde med at få Danmark godt gennem krisen,” slutter Jakob Willer, direktør hos Teleindustrien.

Se også: Telebranchen klar til at assistere med lokationsdata

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo