Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

USA's præsident Donald Trump har netop underskrevet en ny lov, der skal sørge for, at de amerikanske teleoperatører fjerner netværksudstyr fra Huawei, og erstatter det med noget, der ikke "udgør en sikkerhedsrisiko."

Artikel top billede

Donald Trump sætter endnu et benspænd for Huawei.

Denne gang er det i form af konkret lovgivning, der skal forhindre amerikanske teleoperatører i landdistrikterne at benytte udstyr fra selskabet.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det hedder sig, at operatørerne i yderområderne, der får statsstøtte, ikke må købe udstyr fra netværksproducenter, som udgør en national sikkerhedsrisiko.

Den nye lov, som blev underskrevet torsdag, indebærer også, at den amerikanske Federal Communications Commission (FCC), skal lancere et program, der økonomisk kan hjælpe teleoperatørerne med at fjerne og erstatte netværksudstyret fra selskabet.

Læs også: USA's forbud mod Huawei udskydes igen: Handel kan fortsætte til 15. maj

The Rural Wireless Association, som er organisationen for de amerikanske teleoperatører i landdistrikterne, roser det nye tiltag, som tilsidesætter 1 milliard dollar til udskiftning af udstyret.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S