Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

USA's præsident Donald Trump har netop underskrevet en ny lov, der skal sørge for, at de amerikanske teleoperatører fjerner netværksudstyr fra Huawei, og erstatter det med noget, der ikke "udgør en sikkerhedsrisiko."

Artikel top billede

Donald Trump sætter endnu et benspænd for Huawei.

Denne gang er det i form af konkret lovgivning, der skal forhindre amerikanske teleoperatører i landdistrikterne at benytte udstyr fra selskabet.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det hedder sig, at operatørerne i yderområderne, der får statsstøtte, ikke må købe udstyr fra netværksproducenter, som udgør en national sikkerhedsrisiko.

Den nye lov, som blev underskrevet torsdag, indebærer også, at den amerikanske Federal Communications Commission (FCC), skal lancere et program, der økonomisk kan hjælpe teleoperatørerne med at fjerne og erstatte netværksudstyret fra selskabet.

Læs også: USA's forbud mod Huawei udskydes igen: Handel kan fortsætte til 15. maj

The Rural Wireless Association, som er organisationen for de amerikanske teleoperatører i landdistrikterne, roser det nye tiltag, som tilsidesætter 1 milliard dollar til udskiftning af udstyret.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job