Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen

Den kommende danske corona-app, der skal anvendes til smittesporing, kommer ikke til at virke på iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Den kommende danske corona-app, der skal anvendes til smittesporing blandt danskerne, kommer ikke til at virke på iPhones.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsens direktør, Rikke Zeberg, til Altinget.

Sundhedsminister Magnus Heunicke (S) meddelte i sidste uge, at han havde igangsat arbejdet med at udvikle en dansk corona-app, som skal anvendes til smittesporing herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser..

Men en særlig funktion i iPhone blokerer for appen, som altså dermed ikke vil kunne anvendes af op mod halvdelen af de danske smartphone-brugere - hvis de altså vælger at downloade appen.

"Den store udfordring er, at man ikke kan registrere kontakter med iPhones i dag, fordi styresystemet er designet til at kappe appens forbindelse til bluetooth, når man ikke aktivt bruger appen eller telefonen," siger Rikke Zeberg til Altinget.

Konkret betyder det, at en iPhone automatisk går i dvaletilstand, når den ikke længere er aktiv, hvilket i dette tilfælde betyder når den er uden for rækkevide af en anden telefon med den tilsvarende app.

Skal appen aktiveres herfra, skal det ske manuelt.

Samme problem findes ikke i Android.

Apple og Google meddelte for få dage siden, at de er på vej med en fælles API, der skal anvendes til netop smittesporing.

Tilsammen leverer de to selskaber styresystemer til 99 procent af verdens smartphones.

Du kan læse mere om dette samarbejde her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Læs også:

Apple frigiver lokationsdata på brugere i 63 lande - inklusive Danmark: Følger iPhone-brugernes bevægelsesmønstre

Fælleseuropæisk corona-app får vigtigt rygstød fra Apple og Google

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos