Kommende dansk corona-app fra Netcompany virker ikke på iPhones: Særlig funktion blokerer for anvendelsen

Den kommende danske corona-app, der skal anvendes til smittesporing, kommer ikke til at virke på iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Den kommende danske corona-app, der skal anvendes til smittesporing blandt danskerne, kommer ikke til at virke på iPhones.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsens direktør, Rikke Zeberg, til Altinget.

Sundhedsminister Magnus Heunicke (S) meddelte i sidste uge, at han havde igangsat arbejdet med at udvikle en dansk corona-app, som skal anvendes til smittesporing herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Danmark på vej med særlig corona-app - skal overvåge og registrere dine bevægelser..

Men en særlig funktion i iPhone blokerer for appen, som altså dermed ikke vil kunne anvendes af op mod halvdelen af de danske smartphone-brugere - hvis de altså vælger at downloade appen.

"Den store udfordring er, at man ikke kan registrere kontakter med iPhones i dag, fordi styresystemet er designet til at kappe appens forbindelse til bluetooth, når man ikke aktivt bruger appen eller telefonen," siger Rikke Zeberg til Altinget.

Konkret betyder det, at en iPhone automatisk går i dvaletilstand, når den ikke længere er aktiv, hvilket i dette tilfælde betyder når den er uden for rækkevide af en anden telefon med den tilsvarende app.

Skal appen aktiveres herfra, skal det ske manuelt.

Samme problem findes ikke i Android.

Apple og Google meddelte for få dage siden, at de er på vej med en fælles API, der skal anvendes til netop smittesporing.

Tilsammen leverer de to selskaber styresystemer til 99 procent af verdens smartphones.

Du kan læse mere om dette samarbejde her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Læs også:

Apple frigiver lokationsdata på brugere i 63 lande - inklusive Danmark: Følger iPhone-brugernes bevægelsesmønstre

Fælleseuropæisk corona-app får vigtigt rygstød fra Apple og Google

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics