Kunder beder GlobalConnect om henstand - også nogle af de rigeste i verden

Flere af GlobalConnects kunder har bedt om henstand på grund af corona-krisen. De tæller tæller nogle af ‘de rigeste’ i verden, men langt fra alle får henstand.

Artikel top billede

(Foto: Sturlason AS Polyfoto - Bildet skal krediteres med Foto: Sturlason)

Enkelte kunder har på grund af corona-krisen anmodet GlobalConnect om at få udskudt deres regninger, men langt fra alle har fået efterkommet anmodningen.

Topchef Martin Lippert fortæller til ITWatch, at GlobalConnect tidligt i forløbet nedsatte en arbejdsgruppe, der fik til opgave at tage sig af hver enkelt anmodning om henstand.

Det betød, at beslutningen blev taget ud account manager og sælgernes hænder.

“Der er virksomheder, som er betydeligt hårdere ramt økonomisk af situationen, end vi er, men vi har også fået betalingshenstandsønsker fra nogle af de rigeste virksomheder i verden, hvor de har tænkt 'går den, så går den'. Vi har vurderet hvert eneste eksempel, for der er helt klart også nogle, som har været lidt for smarte,” siger Martin Lippert til mediet.

Læs også:

Overblik: Detail-kæmpen Jysk vil kun betale sine 100 it-leverandører halvdelen af it-regningerne under krisen - her har du hele historien

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S