Kunder beder GlobalConnect om henstand - også nogle af de rigeste i verden

Flere af GlobalConnects kunder har bedt om henstand på grund af corona-krisen. De tæller tæller nogle af ‘de rigeste’ i verden, men langt fra alle får henstand.

Artikel top billede

(Foto: Sturlason AS Polyfoto - Bildet skal krediteres med Foto: Sturlason)

Enkelte kunder har på grund af corona-krisen anmodet GlobalConnect om at få udskudt deres regninger, men langt fra alle har fået efterkommet anmodningen.

Topchef Martin Lippert fortæller til ITWatch, at GlobalConnect tidligt i forløbet nedsatte en arbejdsgruppe, der fik til opgave at tage sig af hver enkelt anmodning om henstand.

Det betød, at beslutningen blev taget ud account manager og sælgernes hænder.

“Der er virksomheder, som er betydeligt hårdere ramt økonomisk af situationen, end vi er, men vi har også fået betalingshenstandsønsker fra nogle af de rigeste virksomheder i verden, hvor de har tænkt 'går den, så går den'. Vi har vurderet hvert eneste eksempel, for der er helt klart også nogle, som har været lidt for smarte,” siger Martin Lippert til mediet.

Læs også:

Overblik: Detail-kæmpen Jysk vil kun betale sine 100 it-leverandører halvdelen af it-regningerne under krisen - her har du hele historien

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub