Globeteam har udbetalt 1,9 millioner kroner i incitaments-program i forrygende vækstår

Det danske konsulenthus Globeteam har udbetalt 1,9 millioner kroner i incitamenter til selskabets konsulenter i 2019, der blev et år præget af høj vækst.

Artikel top billede

Claus Moldows, administrerende direktør i Globeteam. (Foto: Globeteam)

Det danske konsulenthus Globeteam kommer ud af 2019 med en omsætning på 282 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på 17 procent i forhold til året før.

Til gengæld er selskabets indtjening faldet med en halv million kroner til nu 16 millioner kroner.

Det skyldes ifølge direktør Claus Moldow, at selskabet i 2019 udbetalte 1,9 millioner kroner i et såkaldt incitaments-program til konsulenterne.

“Korrigerer vi for det i årsregnskabet, så har vi øget resultatet med otte procent., hvilket jeg betragter som tilfredsstillende,” lyder det fra direktøren.

Globeteam meddeler i regnskabsmeddelelsen, at selskabet i 2019 øgede konsulent-staben med 23 nye konsulenter.

“Tilgangen af nye kunder var som året før høj, og vi kunne ved udgangen af 2019 tilføje yderligere 61 kunder til vores kundeportefølje,” lyder det fra Globeteam.

Selskabet forventer, at 2020 kommer til byde på to-cifrede vækstrater, og selskabet går trods corona-krise og usikkerhed fremtiden ‘fortrøstningsfyldt i møde,” som det hedder.

“Året 2020 kommer til at byde på nye krav og forventninger fra det marked, vi kigger ind i, hvor it-konsulentbranchen kan blive presset af en lavere optimisme i erhvervslivet og offentlige besparelser på konsulenter,” lyder det fra direktør Claus Moldow.

Han peger på, at selskabet har sat en række nye initiativer i søen, der skal ruste Globeteam mod det, som han kalder for ‘konkurrencen og de pressede forhold.’

De inkluderer åbningen af et forretningsben rettet mod cybersikkerhed og compliance samt et øget fokus på rekruttering af medarbejdere i forhold til selskabets konkrete ordrebeholdning og pipeline.

“Vores forretningsmodel er gearet til udviklingen i markedet. Vi huser nogle af de stærkeste faglige og erfarne profiler, som dagligt sætter deres aftryk på vores kunders digitale transformation med innovative og værdiskabende løsninger og services,” lyder det fra direktøren.

Du finder Globeteams årsregnskab for 2019 her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS