Coolshop indsætter ny topchef: Jacob Risgaard vil trække sig tilbage

Nordjyske Coolshop skifter ud i direktionen og går nu på jagt efter en afløser til selskabets kendte stifter, Jacob Risgaard, der vil bruge mere af sin tid på andre aktiviteter.

Artikel top billede

Nordjyske Coolshop skifter ud i direktionen og indsætter nu ny administrerende direktør, mens selskabets marketingdirektør, den fra Løvens Hule kendte medstifter Jacob Risgaard, er gået på jagt efter sin afløser.

Til Finans siger Jacob Risgaard, at det ‘er tid’ til at gøre ‘noget nyt’ for både ham selv og for Mark Nielsen, der har været CEO siden 2004.

Han er netop trådt et skridt tilbage og har overladt posten som administrerende direktør til John Romedahl.

“Vi er nået et punkt i Coolshop og vores egen udvikling, hvor det er tid til at gøre noget nyt. Vi har mange aktiviteter, og jeg er for eksempel også med i den kommende sæson af ”Løvens Hule”, så der kommer uden tvivl endnu mere til. På samme tid skal væksten og udviklingen i Coolshop fortsætte. Derfor ændrer vi med nye folk ind i forretningen, mens Mark og jeg får mere tid til andre aktiviteter ved siden af,” siger Jacob Risgaard til avisen.

Avisen skriver, at både Jacob Riisgaard og Mark Nielsen fremover vil fokusere på strategi, investeringer og lignende.

Læs også:

Coolshop-stifter tror på nyt liv for fysiske butikker: Åbner fem nye legetøjsbutikker inden nytår

Her er Coolshop-stifter Jacob Risgaards planer med boet efter Top-Toy: På jagt efter de allerstørste butikker på mere end 1.000 kvadratmeter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS