Barske forhold i den danske spilbranche: 61 procent snyder sig selv for lønhop

I den danske spilbranche kunne tre ud af fem ansatte få en bedre løn, ved at skifte branche, vurderer de.

Artikel top billede

Mange snyder sig selv for penge og tid, hvis man arbejde i den danske spilbranche.

Lange arbejdsuger og dårlig løn er realiteten hos et flertal af de adspurgte i en undersøgelse af den danske spilbranche, som Prosa har udarbejdet. Det skriver DR.

Her svarer mere end tre ud af fem af deltagerne, i alt 61 procent, at de får en lavere løn, end de vil kunne få i en anden branche.

Samtidig svarer en ud af fem, at der regelmæssigt bliver arbejdet i op til 45 timer eller mere i såkaldte ’crunch’ sessioner, hvor der ydes ekstraordinært overarbejde.

Forholdende er bekymrende, særligt fordi lønnen ikke nødvendigvis følger med, mener faglig konsulent hos Prosa, Bjarke Friborg.

”Der var 20 procent (af undersøgelsens respondenter), der regelmæssigt arbejdede op til 45 timer eller mere per uge. Det er simpelthen et tegn på indarbejdet crunch i branchen. Det, synes vi, er bekymrende – særligt når det sammenholdes med, at der er meget, meget få, der bliver honoreret for det overarbejde, de lægger,” siger han.

Bjarke Friborg noterer sig samtidigt, at crunch-fænomenet’ er så indgroet i medarbejdernes bevidsthed, at det ofte ikke bemærkes blandt de ansatte.

Samtidig understreger han, at mange af spilbranchens Prosa-medlemmer er glade for deres beskæftigelse, som beskrives som værende ’sjov, kreativ og professionelt udfordrende’.

Prosas undersøgelse foregik blandt 71 Prosa-medlemmer i spilbranchen fortaget i perioden fra 27. juni til 1. juli 2019.

Undersøgelsen resultater kan læses her.

Læs også: Ansatte i den danske spilbranche klager over arbejdsforhold: Det er det vilde vesten

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S