Barske forhold i den danske spilbranche: 61 procent snyder sig selv for lønhop

I den danske spilbranche kunne tre ud af fem ansatte få en bedre løn, ved at skifte branche, vurderer de.

Artikel top billede

Mange snyder sig selv for penge og tid, hvis man arbejde i den danske spilbranche.

Lange arbejdsuger og dårlig løn er realiteten hos et flertal af de adspurgte i en undersøgelse af den danske spilbranche, som Prosa har udarbejdet. Det skriver DR.

Her svarer mere end tre ud af fem af deltagerne, i alt 61 procent, at de får en lavere løn, end de vil kunne få i en anden branche.

Samtidig svarer en ud af fem, at der regelmæssigt bliver arbejdet i op til 45 timer eller mere i såkaldte ’crunch’ sessioner, hvor der ydes ekstraordinært overarbejde.

Forholdende er bekymrende, særligt fordi lønnen ikke nødvendigvis følger med, mener faglig konsulent hos Prosa, Bjarke Friborg.

”Der var 20 procent (af undersøgelsens respondenter), der regelmæssigt arbejdede op til 45 timer eller mere per uge. Det er simpelthen et tegn på indarbejdet crunch i branchen. Det, synes vi, er bekymrende – særligt når det sammenholdes med, at der er meget, meget få, der bliver honoreret for det overarbejde, de lægger,” siger han.

Bjarke Friborg noterer sig samtidigt, at crunch-fænomenet’ er så indgroet i medarbejdernes bevidsthed, at det ofte ikke bemærkes blandt de ansatte.

Samtidig understreger han, at mange af spilbranchens Prosa-medlemmer er glade for deres beskæftigelse, som beskrives som værende ’sjov, kreativ og professionelt udfordrende’.

Prosas undersøgelse foregik blandt 71 Prosa-medlemmer i spilbranchen fortaget i perioden fra 27. juni til 1. juli 2019.

Undersøgelsen resultater kan læses her.

Læs også: Ansatte i den danske spilbranche klager over arbejdsforhold: Det er det vilde vesten

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos