It-investor Preben Damgaard forgyldes af Proactive-salg

Preben Damgaard har været investor i ProActive siden selskabet spæde start. Han forgyldes nu, da det danske it-konsulenthus er blevet afsat til en hollandsk køber, selvom han fortsætter i selskabet.

Artikel top billede

En af landets mest prominente it-investorer, Preben Damgaard, har været med i endnu et succesfuldt exit.

Han forgyldes nu som den andenstørste aktionær i ProActive, der netop er blevet solgt til det hollanske it-selskab, Fellowmind.

Det skriver ITWatch.

Ifølge mediets oplysninger ligger salgsprisen et sted mellem 300-400 millioner kroner. Salgsprisen er dog ikke bekræftet af nogle af partnerne bag salget.

"Salgsprocessen har kørt et år. Så hvis du spørger mig, hvorfor vi sælger midt i en krise, så er svaret, at det har været undervejs meget længe, og det er nu, vi er færdige med processen," siger Preben Damgaard til ITWatch.

Læs også: Danske Proactive solgt til hollandsk selskab

Han fortæller desuden til mediet, at en af hovedårsagerne til, at salget falder på plads nu efter et år, er, at Max Sejbæk, grundlægger af ProActive, ham selv, ledelsen og medarbejderne har fået muligheden for at geninvestere pengene fra salget i selskabet.


ProActive blev stiftet tilbage i 1997 af Max Sejbæk. Preben Damgaard kom ind som investor i år 2000.

Max Sejbæk fortsætter i selskabet med titel af Regional Director, og Preben Damgaard fortsætter som medlem af Fellowminds bestyrelse.

Preben Damgaard er aktiv investor i ni selskaber

Preben Damgaard er medinvestor i en lang række it-selskaber herhjemme.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Proactive, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S