It-investor Preben Damgaard forgyldes af Proactive-salg

Preben Damgaard har været investor i ProActive siden selskabet spæde start. Han forgyldes nu, da det danske it-konsulenthus er blevet afsat til en hollandsk køber, selvom han fortsætter i selskabet.

Artikel top billede

En af landets mest prominente it-investorer, Preben Damgaard, har været med i endnu et succesfuldt exit.

Han forgyldes nu som den andenstørste aktionær i ProActive, der netop er blevet solgt til det hollanske it-selskab, Fellowmind.

Det skriver ITWatch.

Ifølge mediets oplysninger ligger salgsprisen et sted mellem 300-400 millioner kroner. Salgsprisen er dog ikke bekræftet af nogle af partnerne bag salget.

"Salgsprocessen har kørt et år. Så hvis du spørger mig, hvorfor vi sælger midt i en krise, så er svaret, at det har været undervejs meget længe, og det er nu, vi er færdige med processen," siger Preben Damgaard til ITWatch.

Læs også: Danske Proactive solgt til hollandsk selskab

Han fortæller desuden til mediet, at en af hovedårsagerne til, at salget falder på plads nu efter et år, er, at Max Sejbæk, grundlægger af ProActive, ham selv, ledelsen og medarbejderne har fået muligheden for at geninvestere pengene fra salget i selskabet.


ProActive blev stiftet tilbage i 1997 af Max Sejbæk. Preben Damgaard kom ind som investor i år 2000.

Max Sejbæk fortsætter i selskabet med titel af Regional Director, og Preben Damgaard fortsætter som medlem af Fellowminds bestyrelse.

Preben Damgaard er aktiv investor i ni selskaber

Preben Damgaard er medinvestor i en lang række it-selskaber herhjemme.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Proactive, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen