It-investor Preben Damgaard forgyldes af Proactive-salg

Preben Damgaard har været investor i ProActive siden selskabet spæde start. Han forgyldes nu, da det danske it-konsulenthus er blevet afsat til en hollandsk køber, selvom han fortsætter i selskabet.

Artikel top billede

En af landets mest prominente it-investorer, Preben Damgaard, har været med i endnu et succesfuldt exit.

Han forgyldes nu som den andenstørste aktionær i ProActive, der netop er blevet solgt til det hollanske it-selskab, Fellowmind.

Det skriver ITWatch.

Ifølge mediets oplysninger ligger salgsprisen et sted mellem 300-400 millioner kroner. Salgsprisen er dog ikke bekræftet af nogle af partnerne bag salget.

"Salgsprocessen har kørt et år. Så hvis du spørger mig, hvorfor vi sælger midt i en krise, så er svaret, at det har været undervejs meget længe, og det er nu, vi er færdige med processen," siger Preben Damgaard til ITWatch.

Læs også: Danske Proactive solgt til hollandsk selskab

Han fortæller desuden til mediet, at en af hovedårsagerne til, at salget falder på plads nu efter et år, er, at Max Sejbæk, grundlægger af ProActive, ham selv, ledelsen og medarbejderne har fået muligheden for at geninvestere pengene fra salget i selskabet.


ProActive blev stiftet tilbage i 1997 af Max Sejbæk. Preben Damgaard kom ind som investor i år 2000.

Max Sejbæk fortsætter i selskabet med titel af Regional Director, og Preben Damgaard fortsætter som medlem af Fellowminds bestyrelse.

Preben Damgaard er aktiv investor i ni selskaber

Preben Damgaard er medinvestor i en lang række it-selskaber herhjemme.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Proactive, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S