It-investor Preben Damgaard forgyldes af Proactive-salg

Preben Damgaard har været investor i ProActive siden selskabet spæde start. Han forgyldes nu, da det danske it-konsulenthus er blevet afsat til en hollandsk køber, selvom han fortsætter i selskabet.

Artikel top billede

En af landets mest prominente it-investorer, Preben Damgaard, har været med i endnu et succesfuldt exit.

Han forgyldes nu som den andenstørste aktionær i ProActive, der netop er blevet solgt til det hollanske it-selskab, Fellowmind.

Det skriver ITWatch.

Ifølge mediets oplysninger ligger salgsprisen et sted mellem 300-400 millioner kroner. Salgsprisen er dog ikke bekræftet af nogle af partnerne bag salget.

"Salgsprocessen har kørt et år. Så hvis du spørger mig, hvorfor vi sælger midt i en krise, så er svaret, at det har været undervejs meget længe, og det er nu, vi er færdige med processen," siger Preben Damgaard til ITWatch.

Læs også: Danske Proactive solgt til hollandsk selskab

Han fortæller desuden til mediet, at en af hovedårsagerne til, at salget falder på plads nu efter et år, er, at Max Sejbæk, grundlægger af ProActive, ham selv, ledelsen og medarbejderne har fået muligheden for at geninvestere pengene fra salget i selskabet.


ProActive blev stiftet tilbage i 1997 af Max Sejbæk. Preben Damgaard kom ind som investor i år 2000.

Max Sejbæk fortsætter i selskabet med titel af Regional Director, og Preben Damgaard fortsætter som medlem af Fellowminds bestyrelse.

Preben Damgaard er aktiv investor i ni selskaber

Preben Damgaard er medinvestor i en lang række it-selskaber herhjemme.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Proactive, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics