Du skal skifte password straks: Hackere har fået adgang til 160.000 Nintendo-konti

Hackere har siden begyndelsen af april haft adgang til 160.000 bruger-profiler hos Nintendo. Selskabet ‘beklager dybt.’’

Artikel top billede

Siden begyndelsen af april har hackere haft adgang til 160.000 brugerkontoer hos den japanske spilgigant Nintendo, hvor de har været i stand til at logge ind uden tilladelse.

Ifølge amerikanske CNN har lækket betydet, at hackerne har kunnet spille spil i andre navne samt se de ramte spilleres identiteter, fødselsdato, lande og mail-adresser.

Ligeldes har de kunnet få adgang til de af brugernes betalingsoplysninger, der har været forbundet til de enkelte konti - inklusive PayPal-konti og de kreditkort, der er blevet anvendt til at købe produkter og ydelser og på Nintendos platform.

“Vi undskylder dybt til vores kunder og andre for enhver forstyrrelse og bekymring. For fremtiden vil vi gøre os umage med at styrke sikkerheden og sikre, at noget lignende ikke vil kunne gentage sig,” lyder det fra Nintendo.

Ifølge CNN drejer lækket sig om Nintendo Network ID, der primært anvendes til ældre Nintendo 3DS- og Wii U-konsoller.

Det er ikke nødvendigt at oprette en profil på Nintendo Network ID for at spille på det nyere Nintendo Switch.

Nintendo er nu i fuld gang med at sende mails til de ramte brugere med opfordring om omgående at skifte password.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S