Du skal skifte password straks: Hackere har fået adgang til 160.000 Nintendo-konti

Hackere har siden begyndelsen af april haft adgang til 160.000 bruger-profiler hos Nintendo. Selskabet ‘beklager dybt.’’

Artikel top billede

Siden begyndelsen af april har hackere haft adgang til 160.000 brugerkontoer hos den japanske spilgigant Nintendo, hvor de har været i stand til at logge ind uden tilladelse.

Ifølge amerikanske CNN har lækket betydet, at hackerne har kunnet spille spil i andre navne samt se de ramte spilleres identiteter, fødselsdato, lande og mail-adresser.

Ligeldes har de kunnet få adgang til de af brugernes betalingsoplysninger, der har været forbundet til de enkelte konti - inklusive PayPal-konti og de kreditkort, der er blevet anvendt til at købe produkter og ydelser og på Nintendos platform.

“Vi undskylder dybt til vores kunder og andre for enhver forstyrrelse og bekymring. For fremtiden vil vi gøre os umage med at styrke sikkerheden og sikre, at noget lignende ikke vil kunne gentage sig,” lyder det fra Nintendo.

Ifølge CNN drejer lækket sig om Nintendo Network ID, der primært anvendes til ældre Nintendo 3DS- og Wii U-konsoller.

Det er ikke nødvendigt at oprette en profil på Nintendo Network ID for at spille på det nyere Nintendo Switch.

Nintendo er nu i fuld gang med at sende mails til de ramte brugere med opfordring om omgående at skifte password.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job