Du bør opdatere nu: Adobe patcher kritiske sårbarheder i udbredte programmer

Adobe er klar med tre separate sikkerhedsopdateringer, der skal patche hele 35 sårbarheder i nogle af selskabets meget udbredte programmer. De 25 er kritiske.

Artikel top billede

(Foto: Kevin Winzeler Photography)

Adobe er klar med en stribe sikkerhedsopdateringer, der omgående skal patche hele 35 sårbarheder, som selskabet har opdaget i en række af dets udbredte programmer.

25 af sårbarhederne er kritiske, lyder det fra Adobe.

Selskabet peger på, at de mest alvorlige af sårbarhederne kan udnyttes af hackere til at afvikle fjendtlig kode eller crashe programmerne.

Værst ramt er Adobe Bridge, der anvendes i forbindelse med blandt andet Adobe Photoshop.

14 af de 25 kritiske sårbarheder finder vi Adobe Bridge i Version 10.0.4 og alle tidligere versioner på både Windows og macOS.

Den anden af de i alt tre udsendte sikkerhedsopdatetinger patcher i Adobe Illustrator 2020 i alle versioner op til 24.0.2 på alle Windows-comptuere.

Den tredje sikkerhedsopdatering skal patche en hel vifte af sårbarheder i Adobes e-commerce platform Magento.

Her er flere versioner ramt, herunder Magento Commerce og Open Source op til version 2.3.4, Magento Enterprise Edition op til version 1.14.4.4 samt Magento Community Edition op til version 1.9.4.4.

Du kan læse mere om sårbarhederne hos Adobe her: Adobe Security Bulletin.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks