Her er landene med den bedste internetforbindelse: Danmark ligger i top 10

Coronakrisen har betydet øget aktivitet på bredbåndsforbindelsen i de danske hjem. Men hvor hurtigt er den danske internetforbindelse sammenlignet med resten af verden? Det har sammenligningstjenesten Business Comparison set nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens biografer, restauranter og andre virksomheder holder lukket, er mange danskere overladt til den underholdning deres internetforbindelse kan levere.

Det er derfor heller ikke helt ligegyldigt, hvor hurtig en forbindelse der kan leveres hjemme i stuen.

Sammenligningstjenesten Business Comparison har derfor set nærmere på, hvilke lande, der har den hurtigste internetforbindelse.

Læs også: Netflix sætter rekord under coronakrisen: Henter 15,7 millioner nye kunder

Danmark klarer sig udmærket på den samlede liste og lander på en samlet femte plads. Det er nok også nødvendigt, da Danmark er kendt som et af verdens mest digitaliserede lande.

Vi må dog se os slået af nabolandet mod øst. Svenskerne kravler nemlig op på en tredje plads på listen, mens Norge ender som nummer 10.

Selskabet bag undersøgelsen har set på, hvor lang tid, det vil tage at downloade en times indhold på Netflix. Det klarer den danske forbindelse altså på ét minut og et sekund.

Du kan se hele top 10 herunder:

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS