Her er landene med den bedste internetforbindelse: Danmark ligger i top 10

Coronakrisen har betydet øget aktivitet på bredbåndsforbindelsen i de danske hjem. Men hvor hurtigt er den danske internetforbindelse sammenlignet med resten af verden? Det har sammenligningstjenesten Business Comparison set nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens biografer, restauranter og andre virksomheder holder lukket, er mange danskere overladt til den underholdning deres internetforbindelse kan levere.

Det er derfor heller ikke helt ligegyldigt, hvor hurtig en forbindelse der kan leveres hjemme i stuen.

Sammenligningstjenesten Business Comparison har derfor set nærmere på, hvilke lande, der har den hurtigste internetforbindelse.

Læs også: Netflix sætter rekord under coronakrisen: Henter 15,7 millioner nye kunder

Danmark klarer sig udmærket på den samlede liste og lander på en samlet femte plads. Det er nok også nødvendigt, da Danmark er kendt som et af verdens mest digitaliserede lande.

Vi må dog se os slået af nabolandet mod øst. Svenskerne kravler nemlig op på en tredje plads på listen, mens Norge ender som nummer 10.

Selskabet bag undersøgelsen har set på, hvor lang tid, det vil tage at downloade en times indhold på Netflix. Det klarer den danske forbindelse altså på ét minut og et sekund.

Du kan se hele top 10 herunder:

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura