Her er landene med den bedste internetforbindelse: Danmark ligger i top 10

Coronakrisen har betydet øget aktivitet på bredbåndsforbindelsen i de danske hjem. Men hvor hurtigt er den danske internetforbindelse sammenlignet med resten af verden? Det har sammenligningstjenesten Business Comparison set nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens biografer, restauranter og andre virksomheder holder lukket, er mange danskere overladt til den underholdning deres internetforbindelse kan levere.

Det er derfor heller ikke helt ligegyldigt, hvor hurtig en forbindelse der kan leveres hjemme i stuen.

Sammenligningstjenesten Business Comparison har derfor set nærmere på, hvilke lande, der har den hurtigste internetforbindelse.

Læs også: Netflix sætter rekord under coronakrisen: Henter 15,7 millioner nye kunder

Danmark klarer sig udmærket på den samlede liste og lander på en samlet femte plads. Det er nok også nødvendigt, da Danmark er kendt som et af verdens mest digitaliserede lande.

Vi må dog se os slået af nabolandet mod øst. Svenskerne kravler nemlig op på en tredje plads på listen, mens Norge ender som nummer 10.

Selskabet bag undersøgelsen har set på, hvor lang tid, det vil tage at downloade en times indhold på Netflix. Det klarer den danske forbindelse altså på ét minut og et sekund.

Du kan se hele top 10 herunder:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job