It-konsulenter mister over 30 procent af omsætningen: “Der er gang i et blodbad, hvor virksomheder lider”

Danske it-konsulenter har mistet knap en tredjedel af omsætningen på grund af coronakrisen. Det viser tal fra regnskabsprogrammet Dinero, som Martin Thorborg står bag.

Artikel top billede

17 millioner kroner. Så meget er omsætningen for danske it-konsulenter faldet alene i april måned sammenlignet med sidste år.

Det viser nye tal fra regnskabsprogrammet Dinero, som iværksætteren Martin Thorborg står bag.

Selskabet har sammenlignet de fakturabeløb der er kommet ind gennem programmet i april sidste år sammenlignet med april 2020.

Den viser et markant fald i omsætningen for en hel stribe brancher, hvor restaurationsbranchen er hårdest ramt med et fald i omsætningen på mere end 93 procent.

Flad på næsten en tredjedel

De danske it-konsulenter havde ifølge Dinero en omsætning i april 2019 på 51,9 millionner kroner. I løbet af de seneste 30 dage har omsætningen været 35,1 millioner kroner. Det er altså et tab for de danske it-konsulenter på 32,3 procent.

"Der er gang i et blodbad, hvor virksomheder lider, og jeg frygter, hvordan erhvervslivet ser ud, når vi engang er på den anden side af coronakrisen. Situationen lige nu er alarmerende, og den kommer til at koste mange virksomheder livet, og mange jobs forsvinder," siger Martin Thorborg, administrerende direktør i Dinero i en pressemeddelelse.

Han mener desuden, at det har haft en effekt, at regeringen støtteordninger endnu ikke er blevet udbetalt til en række virksomheder, der ellers havde søgt om kompensationen.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) har dog lovet, at man vil droppe forhåndskontrollen så pengene hurtigere kan komme ud til virksomhederne.

"Samtidig har det tilsyneladende taget meget lang tid at få udbetalt regeringens kompensationsordninger. Heldigvis ser det ud til, at der sker noget nu. En cocktail af manglende omsætning og ikke-udbetalt kompensation er en dødelig cocktail."

Udviklingen for de små og mellemstore virksomheder ser dog ud til at have stabiliseret sig en smule sammenlignet med marts måned.

"Det betyder på ingen måde, at vi skal begynde at glæde os. Måske har den økonomiske nedtur stabiliseret sig, men det kan være et øjebliksbillede, som splintres lige om lidt. Der kan hele tiden ske et eller andet, som får det hele til at ramle igen. Så jeg følger i spænding udviklingen og håber på det bedste," understreger Thorborg i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S