It-konsulenter mister over 30 procent af omsætningen: “Der er gang i et blodbad, hvor virksomheder lider”

Danske it-konsulenter har mistet knap en tredjedel af omsætningen på grund af coronakrisen. Det viser tal fra regnskabsprogrammet Dinero, som Martin Thorborg står bag.

Artikel top billede

17 millioner kroner. Så meget er omsætningen for danske it-konsulenter faldet alene i april måned sammenlignet med sidste år.

Det viser nye tal fra regnskabsprogrammet Dinero, som iværksætteren Martin Thorborg står bag.

Selskabet har sammenlignet de fakturabeløb der er kommet ind gennem programmet i april sidste år sammenlignet med april 2020.

Den viser et markant fald i omsætningen for en hel stribe brancher, hvor restaurationsbranchen er hårdest ramt med et fald i omsætningen på mere end 93 procent.

Flad på næsten en tredjedel

De danske it-konsulenter havde ifølge Dinero en omsætning i april 2019 på 51,9 millionner kroner. I løbet af de seneste 30 dage har omsætningen været 35,1 millioner kroner. Det er altså et tab for de danske it-konsulenter på 32,3 procent.

"Der er gang i et blodbad, hvor virksomheder lider, og jeg frygter, hvordan erhvervslivet ser ud, når vi engang er på den anden side af coronakrisen. Situationen lige nu er alarmerende, og den kommer til at koste mange virksomheder livet, og mange jobs forsvinder," siger Martin Thorborg, administrerende direktør i Dinero i en pressemeddelelse.

Han mener desuden, at det har haft en effekt, at regeringen støtteordninger endnu ikke er blevet udbetalt til en række virksomheder, der ellers havde søgt om kompensationen.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) har dog lovet, at man vil droppe forhåndskontrollen så pengene hurtigere kan komme ud til virksomhederne.

"Samtidig har det tilsyneladende taget meget lang tid at få udbetalt regeringens kompensationsordninger. Heldigvis ser det ud til, at der sker noget nu. En cocktail af manglende omsætning og ikke-udbetalt kompensation er en dødelig cocktail."

Udviklingen for de små og mellemstore virksomheder ser dog ud til at have stabiliseret sig en smule sammenlignet med marts måned.

"Det betyder på ingen måde, at vi skal begynde at glæde os. Måske har den økonomiske nedtur stabiliseret sig, men det kan være et øjebliksbillede, som splintres lige om lidt. Der kan hele tiden ske et eller andet, som får det hele til at ramle igen. Så jeg følger i spænding udviklingen og håber på det bedste," understreger Thorborg i meddelelsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S