Elon Musk står til enorm bonus på næsten fem milliarder kroner

Selv om Elon Musk forsøger at snakke Tesla-aktien ned, står han til at kunne score en kæmpebonus, fordi aktien går så godt.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Blot få dage efter, at Elon Musk tweetede om, at han mente, at Tesla-aktien var alt for høj, står han til at kunne score en kæmpegevinst, fordi aktiekursen er steget så meget.

Tesla-aktien steg godt otte procent mandag, hvilket fik selskabets samlede markedsværdi til at runde 141,1 milliarder dollar.

Sammenlagt har Teslas markedsværdi nu gennemsnitligt over de seneste seks måneder ligget på 100 milliarder dollar, skriver Reuters.

Og det udløser en af de bonus-pakker, der er blevet opsat for Elon Musk, som tidligere har nået to af de andre opsatte mål, nemlig vækstmål og gennemsnitlig markedsværdi over en sammenhængende måned på 100 milliarder dollar.

Ifølge Reuters får Elon Musk nu mulighed for at kbøe 1,69 millioner Tesla-aktier til 350,02 dollar per styk.

Da Tesla-aktien får tiden koster 761,19 dollar i det fri marked, betyder det, at han får mulighed for med et snuptag at score 694 millioner dollar - næsten fem milliarder kroner.

Elon Musk vakte en del opsigt, da han fredag udsendte beskeder på Twitter om, at han mente, at Teslas aktiekurs efter hans mening var for høj.

Det fik omgående aktiekursen til at dykke med 10 procent.

Elon Musk får hverken løn eller kontant-bonus for sit arbejde i Tesla, men aflønnes alene med optioner som denne, der alene er baseret på opnåelse af en række opsatte mål.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg