Det får du i artiklen
- Se de områder der alligevel ikke får glæde af den nye TDC-udrulning her
- Bliv klogere på konflikten mellem Slagelse Kommune og TDC
Telemastodonten har nemlig afblæst udrulningen af nyt fibernet i Slagelse Kommune efter række uenigheder om vilkårene.
Derved går 3.500 husstande og virksomheder, der havde skrevet sig op til en gratis tilkobling hos TDC, nu glip af de nye netværksmuligheder.
Du kan læse mere om konflikten her: Slagelse Kommune og TDC i storkonflikt om fiberudrulning: Afblæser fiberudrulning for tusindvis af kunder
"Vi ville rigtige gerne kunne tilbyde de her kunder fibernet, og vi er ikke tilfredse med, at vi nu ikke kan gøre det. Vi vil rigtig gerne samgrave, men det skal være på rimelige vilkår. Det er det, som har skabt den her konflikt, som vi ikke har kunne finde en løsning på," lyder det nu fra TDC's finansdirektør, Lasse Pilgaard, til Computerworld.
Han forklarer, at TDC nu flytter gravemaskinerne væk fra Slagelse Kommune og hen til andre lokationer, mens TDC-konkurrenten Fibia arbejder videre med fibernettet i Slagelse Kommune.
Det kan du læse mere om her: 3.500 TDC-kunder i Slagelse går glip af fibernet: Her er TDC's forklaring
TDC's annoncerede gratis opkobling til det nye netværk af to omgange. Herunder kan du se områderne, der nu går glip af fibernettet.
16. januar 2020 annoncerede TDC, at 900 husstande i Slagelse Kommune blev tilbudt opkobling til fibernettet.
Dengang skrev TDC i en pressemeddelelse:
"Slagelse rummer et klart potentiale for lynhurtigt bredbånd, og jeg er glad for, at vi kan fortsætte etableringen af fibernet til glæde for byens borgere og virksomheder. TDC NET har forbundet Danmark i 137 år, og vi ønsker at bygge fremtidens bedste digitale infrastruktur i Slagelse. Vi tager nu endnu et skridt ved at bane vejen for lynhurtige internetforbindelser på fibernet," skrev Henrik Leu Christiansen, underdirektør i TDC Net.
Du kan se området og adresserne på kortet herunder. 20. februar 2020 kom endnu en meddelelse fra TDC.
Her blev det annonceret, at yderligere 2.700 husstande i Slagelse ville blive tilbudt gratis opkobling til det nye fibernetværk.
Her lød beskeden fra Henrik Leu Christiansen:
"Vi har sagt, at vi vil bringe fiber til Slagelse, og jeg er glad for, at vi nu kan udvide udrulningen igen. Fiber er fremtidens bredbånd, og vi ser et stort potentiale i Slagelse, hvilket vi understreger med denne udvidelse," lød det dengang.
Herunder kan du se hvilke områder og adresser, der går glip af det nye fibernetværk fra TDC.