Danske cBrain lander 'største enkeltstående ordre i selskabets historie'

It-selskabet cBrain har hentet den største enkeltstående ordre i virksomhedens historie på det tyske marked.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Danske cBrain har landet en kæmpe ordre på det tyske marked.

Faktisk er den nye ordre så stor, at cBrain netop har annonceret, at der er tale om "den hidtil største enkeltstående aftale i selskabets historie."

Det oplyser selskabet i en meddelelse, hvor det ligeledes fremgår, at ordren er på et tocifret millionbeløb.

Det oplyses ligeledes, at der er tale om yderligere salg til en eksisterende kunde, og det forventes, at aftalen vil medføre en videre udbygning af organisationen i cBrains tyske afdeling.

Den danske virksomhed vil ikke sætte navn på kunden, men der er tale om en af de store myndigheder i den tyske centraladministration.

CBrain leverer fagsystemer til kunden, som konfigureres og opsættes baseret på cBrains F2-standardsoftware.

Samtidig håber cBrain, gennem forsat succesfuld implementering af F2, at kunne blive tildelt yderligere ordrer hos myndigheden," lyder det i meddelelsen.

Læs også: CBrain-direktør er henrykt over internationalt gennembrud i 2019: "Det er svært at være andet end tilfreds"

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS