Nu skal elbiler koste det samme som bezinbiler: Tesla på vej med nyt batteri

Inden for det næste år kan prisen for at købe en elbil være den samme, som hvis du skal have en, der kører på benzin. Tesla arbejder nemlig i al hemmelighed på et nyt batteri der forlænge rækkevidden og sænker prisen på elbiler.

Artikel top billede

Det er en dyr fornøjelse for mange at skifte den gamle benzinsluger ud med en elbil. Men det kan snart være slut.

Elbils producenten Tesla arbejder ifølge det amerikanske nyhedsbureau Reuters på et nyt elbatteri, der skal få prisen markant ned på elbiler. Samtidig kommer det nye batteri til at øge rækkevidden for elbilerne.

Den nye billigere batteri bliver en del af Teslas Model 3 sedan, og bliver introduceret i Kina enten senere på året eller i begyndelsen af næste år, skriver nyhedsbureauet.

Læs også: Elon Musk står til enorm bonus på næsten fem milliarder kroner

Teslas topchef Elon Musk har i flere måneder hintet, at der er store nyheder på vej fra elbils producenten i slutningen af maj måned.

Selvom de fleste virksomheder kæmper med effekterne af coronakrisen, så afholder det ikke Elon Musk fra at komme med store nyhed.

Sidste måned kunne it-iværksætteren også introducere en helt ny model Tesla-model.

Læs mere her: Elon Musk overrasker: Tesla Model Y er ude før tid

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S