Zoom fordobler antallet af medarbejdere efter kæmpe succes

Efterspørgslen er nu så stor, at videotjenesten Zoom ansætter 500 nye software-udviklere. Det betyder en stigning i medarbejderstaben på 60 procent.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

På få måneder har videomøde-tjenesten Zoom fået 300 millioner daglige mødedeltagere verden over.

Det er en enorm stigning fra omkring 10 millioner daglige brugere i december, inden coronapandemien ramte verden.

Derfor opruster selskabets nu massivt på medarbejderstaben og ansætter 500 nye softwareudviklere. Det er en stigning i antallet af medarbejdere på 60 procent.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Zoom indfører nyt sikkerhedstiltag: Skal forhindre ubudne gæster

Den enorme interesse for tjenesten afslørede samtidig en række sikkerheds- og privacy-problemer hos Zoom. Det fik selskabet til at sætte udviklingen af nye funktioner på pause indtil problemerne var løst.

Men det er slut nu, hvor Zoom altså for alvor skal i gang med at udnytte sin nyvundne popularitet.

Selskabets nuværende medarbejder er hovedsageligt placeret på hovedkvarteret på den amerikanske østkyst i Californien. De nye medarbejdere kommer dog til at arbejde hjemmefra indtil september på grund af coronakrisen.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S