Zoom fordobler antallet af medarbejdere efter kæmpe succes

Efterspørgslen er nu så stor, at videotjenesten Zoom ansætter 500 nye software-udviklere. Det betyder en stigning i medarbejderstaben på 60 procent.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

På få måneder har videomøde-tjenesten Zoom fået 300 millioner daglige mødedeltagere verden over.

Det er en enorm stigning fra omkring 10 millioner daglige brugere i december, inden coronapandemien ramte verden.

Derfor opruster selskabets nu massivt på medarbejderstaben og ansætter 500 nye softwareudviklere. Det er en stigning i antallet af medarbejdere på 60 procent.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Zoom indfører nyt sikkerhedstiltag: Skal forhindre ubudne gæster

Den enorme interesse for tjenesten afslørede samtidig en række sikkerheds- og privacy-problemer hos Zoom. Det fik selskabet til at sætte udviklingen af nye funktioner på pause indtil problemerne var løst.

Men det er slut nu, hvor Zoom altså for alvor skal i gang med at udnytte sin nyvundne popularitet.

Selskabets nuværende medarbejder er hovedsageligt placeret på hovedkvarteret på den amerikanske østkyst i Californien. De nye medarbejdere kommer dog til at arbejde hjemmefra indtil september på grund af coronakrisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job