Zoom fordobler antallet af medarbejdere efter kæmpe succes

Efterspørgslen er nu så stor, at videotjenesten Zoom ansætter 500 nye software-udviklere. Det betyder en stigning i medarbejderstaben på 60 procent.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

På få måneder har videomøde-tjenesten Zoom fået 300 millioner daglige mødedeltagere verden over.

Det er en enorm stigning fra omkring 10 millioner daglige brugere i december, inden coronapandemien ramte verden.

Derfor opruster selskabets nu massivt på medarbejderstaben og ansætter 500 nye softwareudviklere. Det er en stigning i antallet af medarbejdere på 60 procent.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Zoom indfører nyt sikkerhedstiltag: Skal forhindre ubudne gæster

Den enorme interesse for tjenesten afslørede samtidig en række sikkerheds- og privacy-problemer hos Zoom. Det fik selskabet til at sætte udviklingen af nye funktioner på pause indtil problemerne var løst.

Men det er slut nu, hvor Zoom altså for alvor skal i gang med at udnytte sin nyvundne popularitet.

Selskabets nuværende medarbejder er hovedsageligt placeret på hovedkvarteret på den amerikanske østkyst i Californien. De nye medarbejdere kommer dog til at arbejde hjemmefra indtil september på grund af coronakrisen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics