Zoom indfører nyt sikkerhedstiltag: Skal forhindre ubudne gæster

Fremover tager Zoom en række nye sikkerhedsværktøjer i brug for at gøre den pludseligt populære tjeneste mere sikker for gratis-brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

Videotjenesten Zoom, der i løbet af få uger har fået over 300 millioner nye brugere, skruer nu op for sikkerheden på tjenesten.

Det sker efter kritik af, at Zoom er blevet misbrugt til at dele upassende indhold med intetanende brugere af tjenesten.

Det skriver BBC.

Derfor bliver det fra 9. maj et krav, at alle gratis-brugere af Zoom skal bruge passwords for at få adgang til videomøderne.

Tiltaget skal forhindre ukendte gæster til samtaler på Zoom og forhindre fænomenet zoombombing, hvor ukendte brugere deler upassende indhold i andres videochat.

Derudover kommer Zoom til at introducere en ny type kryptering til platformen, der "tilbyder øget beskyttelse for mødedata og modstand mod forfalskning."

Det fremgår dog ikke mere præcist, hvad det er for en type sikkerhed. Zoom har nemlig tidligere haft problemer med, at selskabets definition af end-to-end kryptering ikke var den samme som mange andres.

Læs mere om det her: Zoom ramt af en stribe sikkerheds-problemer: Hackere kan få fat på brugernes Windows-password

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS