Huawei vil finde løsning på amerikansk handelsforbud

Huaweis forretning vil uundgåeligt blive ramt af de amerikanske restriktioner mod selskabet. Sådan lyder det fra bestyrelsesformand i det kinesiske selskab, der melder, at virksomheden arbejder på at finde en løsning.

Artikel top billede

Forleden forlængende den amerikanske præsident Donald Trump det verserende handelsforbud mod kinesiske virksomheder, der udgør ’en trussel mod landets sikkerhed’.

Og 16. maj blev Huawei sat på den amerikanske regerings liste over selskaber, der er underlagt særlige handelsrestriktioner, den såkaldte Entity List.

Den første officielle reaktion på Trump-administrationens handelsforbud er nu tikket ind fra Huawei.

"Vi forventer, at vores forretning uundgåeligt vil blive påvirket. Vi vil forsøge alt, hvad vi kan, for at finde en løsning," lød det fra bestyrelsesforman Guo Ping i forbindelse med Huaweis årlige globale analytikertopmøde mandag.

Det skriver Reuters.

"Overlevelse er nøgleordet for os på nuværende tidspunkt," fortsætter han senere.

Læs også: Trump forlænger forbud: Huawei ude i kulden i endnu et år

I en meddelelse til Computerworld oplyser Huawei, at selskabet på trods af, at en række industrielle og teknologiske nøgleelementer er blevet gjort utilgængelige, fortsat er gået målrettet efter at overholde amerikansk lovgivning til punkt og prikke.

Læs mere om det her: Huawei frygter for overlevelse: Amerikansk udelukkelse kan få alvorlige konsekvenser for telenetværk i hele verden

Selskabet mener desuden, at USA's afgørelse truer med at underminere hele teleindustrien verden over.

Det seneste år brugte Huawei 18,7 milliarder dollars på at købe af amerikanske leverandører - noget som Huawei gerne vil fortsætte med, hvis den amerikanske regering vil tillade det, lyder det.

Læs også: Kina truer med at blackliste store amerikanske selskaber efter nyt amerikansk forbud mod Huawei

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S