Bog: Evigt liv og togtur gennem ormehullerne

I den fascinerende Pandora’s Star rejser menneskeheden nemt mellem stjernesystemer, men kommer også til at rode op i en oldgammel hemmelighed, man burde have ladet ligge.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I begyndelsen af Pandora´s Star af britiske Peter F. Hamilton får et par småflippede studerende det første ormehul til at fungere, og gennem de kommende århundreder ekspanderer menneskeheden hastigt ud i universet.

Da den primære handling begynder, har man koloniseret over 600 verdener og forbundet dem med ormehuller og – ja – skinner.

Derfor tager det ofte kun et par magelige timer i en togkupé at rejse fra én planet til en anden.

Samtidig har man opfundet evigt liv ved at kunne rykke den menneskelige bevidsthed fra en aldrende krop til et ungt, friskt legeme dyrket i et laboratorium.

Hvorfor tudsegamle mennesker med penge på lommen sætter en ære i at tage sig ud som veltrænede 25-årige.

Der hersker fred og ingen fare, krig er en ærgerlig erindring og fremtiden ser lys ud for menneskeheden.

Men så bemærker en astronom et fjernt stjernesystem, der ser ud til at være kapslet ind af en enorm kunstig kappe.

Det beslutter man at tage ud og kigge nærmere på, og her begynder tingene at gå skævt.

For kunne man forestille sig, at nogle engang havde kapslet stjernesystemet ind for at holde på noget, der ellers kunne sprede død og ødelæggelse?

Pandora’s Star er en mursten af en science fiction-roman, der hænger nøje sammen med den kun marginalt lettere efterfølger, Judas Unchained.

Tilsammen udgør de to bøger den første samlede fortælling i Peter F. Hamiltons såkaldte Commonwealth Saga og kan læses med fuldt udbytte uden at tage fat på resten af serien.

Bøgerne er proppet til randen med dybt fascinerende koncepter om teknologi, biologi, samfundsstruktur, venlige – og mindre venlige – aliens samt bevidste rumskibe.

Dertil et omfattende antal personer, hvoraf flere er ganske underholdende, samt en række dramatiske handlingstråde.

Undertegnede læste bøgerne med stor fornøjelse. Det skal dog bemærkes, at Peter F. Hamilton er helt ude af stand til at fatte sig i korthed, og at nogle passager nemt kunne være kortet ned.

Men har man tålmodighed, kærlighed til begavet science fiction og holder tungen lige i munden, er man i rigtig godt selskab.

Titel: Pandora’s Star (første bog i The Commonwealth Saga). Forfatter: Peter F. Hamilton.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision