Bog: Evigt liv og togtur gennem ormehullerne

I den fascinerende Pandora’s Star rejser menneskeheden nemt mellem stjernesystemer, men kommer også til at rode op i en oldgammel hemmelighed, man burde have ladet ligge.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I begyndelsen af Pandora´s Star af britiske Peter F. Hamilton får et par småflippede studerende det første ormehul til at fungere, og gennem de kommende århundreder ekspanderer menneskeheden hastigt ud i universet.

Da den primære handling begynder, har man koloniseret over 600 verdener og forbundet dem med ormehuller og – ja – skinner.

Derfor tager det ofte kun et par magelige timer i en togkupé at rejse fra én planet til en anden.

Samtidig har man opfundet evigt liv ved at kunne rykke den menneskelige bevidsthed fra en aldrende krop til et ungt, friskt legeme dyrket i et laboratorium.

Hvorfor tudsegamle mennesker med penge på lommen sætter en ære i at tage sig ud som veltrænede 25-årige.

Der hersker fred og ingen fare, krig er en ærgerlig erindring og fremtiden ser lys ud for menneskeheden.

Men så bemærker en astronom et fjernt stjernesystem, der ser ud til at være kapslet ind af en enorm kunstig kappe.

Det beslutter man at tage ud og kigge nærmere på, og her begynder tingene at gå skævt.

For kunne man forestille sig, at nogle engang havde kapslet stjernesystemet ind for at holde på noget, der ellers kunne sprede død og ødelæggelse?

Pandora’s Star er en mursten af en science fiction-roman, der hænger nøje sammen med den kun marginalt lettere efterfølger, Judas Unchained.

Tilsammen udgør de to bøger den første samlede fortælling i Peter F. Hamiltons såkaldte Commonwealth Saga og kan læses med fuldt udbytte uden at tage fat på resten af serien.

Bøgerne er proppet til randen med dybt fascinerende koncepter om teknologi, biologi, samfundsstruktur, venlige – og mindre venlige – aliens samt bevidste rumskibe.

Dertil et omfattende antal personer, hvoraf flere er ganske underholdende, samt en række dramatiske handlingstråde.

Undertegnede læste bøgerne med stor fornøjelse. Det skal dog bemærkes, at Peter F. Hamilton er helt ude af stand til at fatte sig i korthed, og at nogle passager nemt kunne være kortet ned.

Men har man tålmodighed, kærlighed til begavet science fiction og holder tungen lige i munden, er man i rigtig godt selskab.

Titel: Pandora’s Star (første bog i The Commonwealth Saga). Forfatter: Peter F. Hamilton.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job