Visma-selskab rammer næsten 200 millioner i omsætning: Har brugt tocifret millionbeløb på certificering

Det Visma-ejede selskab, Visma Enterprise, omsætter for 191 millioner kroner i selskabets første selvstændige regnskab efter udskillelsen fra søsterselskabet, Visma Dataløn, tilbage i januar 2019.

Artikel top billede

(Foto: Visma)

Visma Enterprise, der er ejet af den norske softwarekoncern Visma, omsætter i 2019 for 191 millioner kroner, viser selskabets netop udsendte årsregnskab.

Det er første gang, at Visma Enterprise sender et selvstændigt årsregnskab på gaden, efter fission fra søsterselskabet Visma Dataløn og Visma Bluegarden i januar 2019.

Hvor virksomheden i 2018 brugte mange ressourcer på at konsolidere sig og skære ikke-rentable forretninger fra, har Visma Enterprise i 2019 fokuseret på investering og udvikling af nye forretningsløsninger, lyder det i en udsendt meddelelse.

Udover en omsætning på knap 200 millioner kroner, vækster selskabet toplinjen med seks procent og ender med en bundlinje på næsten ti millioner kroner.

Direktør for Visma Enterprise, Monika Juul Henriksen, er tilfreds med det resultat.

"Jeg er meget tilfreds med årets resultat, som også sikrer os et godt fundament for yderligere vækst," udtaler hun og fortsætter:

"Implementeringen af vores nye strategi har givet os et stærkere fokus på det, vi er bedst til. Vi har udviklet os fra at være et lønhus til i dag at være softwareleverandør og HR-partner. Det betyder, at vi er gået fra udelukkende at have en forretningsmodel, der fokuserede på lønsystemer til i dag at være en af de største udbydere af softwareløsninger inden for HRM-markedet."

Tocifret millionbeløb på certificering

I 2019 brugte Visma Enterprise blandt andet et tocifret millionbeløb på at gøre sig compliant via certificeringen ISO/IEC-27001.

"Det, at vi nu har papir på, at vi lever op til en høj
sikkerhedsstandard, gør os til en endnu mere attraktiv samarbejdspartner. Med ISO-certificeringen kan vi hurtigt dokumentere fastlagte processer og procedurer, der sikrer korrekt håndtering af datasikkerhed," udtaler Monika Juul Henriksen.

Visma Dataløn, der også var en del af Bluegarden, kunne forleden rapportere om et fald i omsætning efter opsplitningen.

Læs mere her: Visma-selskab taber omsætning efter opsplitning

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S