Amazon på vej til Danmark: Gyldendal indgår aftale med gigantisk Amazon-selskab - danske boghandlere slår alarm

Amazon er ved at indgå aftaler med flere danske bogforlag om levering af danske bøger til e-handelsplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Efter flere års rygter ser det nu ud til, at Amazon reelt er i gang med at forberede en åbning i Danmark.

Ifølge Børsen har Amazon i ‘et opsigtsvækkende træk’ indgået aftale med det danske forlag Gyldendal om at levere danske bøger til den Amazon-ejede net-bogforhandler The Book Depository.

Amazon har desuden kontaktet forlaget Lindhardt & Ringhof samt Politikens Forlag om det samme, men her har man endnu ikke indgået nogen aftale.

Overfor avisen afviser Amazon dog helt at kommentere på, om aftalen er udtryk for, at Amazon er på vej til Danmark.

““Alt, der handler om fremtidige planer, for eksempel åbningen af en dansk forretning og generelle planer for Danmark, er spekulationer, som jeg hverken kan eller vil kommentere,” meddeler selskabet til avisen.

Fremstødet fra Amazon har omgående fået den danske Boghandlerforeningen til at reagere.

Danske boghandlere slår alarm

Boghandlerforeningen udsendte onsdag eftermiddag en pressemeddelelse, der mest af alt ligner en krigserklæring.

“Går det, som det er gået i andre lande, vil Amazon gennem en meget aggressiv prissætning forsøge hurtigt at opnå betydelige markedsandele – og samtidig få så mange kunder som muligt til at blive "prime"-medlemmer,” skriver Boghandlerforeningen i meddelelsen.

Heer opfordrer foreningen i klare vendinger alle medlemmerne til at fokusere ‘benhårdt på alt det, som de kan og som Amazon har beviseligt svært ved.’

“For eksempel den personlige kontakt og kendskabet til kunderne, den personlige rådgivning og inspiration, et veluddannet og velorienteret personale og et stærkere fokus på spændende aktiviteter og events i boghandelen,” som det hedder.

Boghandlerforeningen opfordrer sine medlemmer til at oprette lokale læse- og kundeklubber og have tæt dialog med kunderne via sociale medier og lignende.

“Corona-krisen har vist, at der er masser af kampgejst og kreativitet både i de fysiske butikker og netbutikkerne. Og rigtig mange danskere har under krisen fået øjnene op for, hvor vigtigt det er at have et lokalt handelsliv,” lyder det fra foreningen.

Læs også:

Nordea: Amazon snart på vej til at åbne i Norden - vil sende varer fra kæmpelager tæt på dansk grænse

Få overblikket: Amazon kommer flyvende mod den danske e-handels-branche - sådan undgår du at ende som slave af den amerikanske gigant

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos