Amazon på vej til Danmark: Gyldendal indgår aftale med gigantisk Amazon-selskab - danske boghandlere slår alarm

Amazon er ved at indgå aftaler med flere danske bogforlag om levering af danske bøger til e-handelsplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Efter flere års rygter ser det nu ud til, at Amazon reelt er i gang med at forberede en åbning i Danmark.

Ifølge Børsen har Amazon i ‘et opsigtsvækkende træk’ indgået aftale med det danske forlag Gyldendal om at levere danske bøger til den Amazon-ejede net-bogforhandler The Book Depository.

Amazon har desuden kontaktet forlaget Lindhardt & Ringhof samt Politikens Forlag om det samme, men her har man endnu ikke indgået nogen aftale.

Overfor avisen afviser Amazon dog helt at kommentere på, om aftalen er udtryk for, at Amazon er på vej til Danmark.

““Alt, der handler om fremtidige planer, for eksempel åbningen af en dansk forretning og generelle planer for Danmark, er spekulationer, som jeg hverken kan eller vil kommentere,” meddeler selskabet til avisen.

Fremstødet fra Amazon har omgående fået den danske Boghandlerforeningen til at reagere.

Danske boghandlere slår alarm

Boghandlerforeningen udsendte onsdag eftermiddag en pressemeddelelse, der mest af alt ligner en krigserklæring.

“Går det, som det er gået i andre lande, vil Amazon gennem en meget aggressiv prissætning forsøge hurtigt at opnå betydelige markedsandele – og samtidig få så mange kunder som muligt til at blive "prime"-medlemmer,” skriver Boghandlerforeningen i meddelelsen.

Heer opfordrer foreningen i klare vendinger alle medlemmerne til at fokusere ‘benhårdt på alt det, som de kan og som Amazon har beviseligt svært ved.’

“For eksempel den personlige kontakt og kendskabet til kunderne, den personlige rådgivning og inspiration, et veluddannet og velorienteret personale og et stærkere fokus på spændende aktiviteter og events i boghandelen,” som det hedder.

Boghandlerforeningen opfordrer sine medlemmer til at oprette lokale læse- og kundeklubber og have tæt dialog med kunderne via sociale medier og lignende.

“Corona-krisen har vist, at der er masser af kampgejst og kreativitet både i de fysiske butikker og netbutikkerne. Og rigtig mange danskere har under krisen fået øjnene op for, hvor vigtigt det er at have et lokalt handelsliv,” lyder det fra foreningen.

Læs også:

Nordea: Amazon snart på vej til at åbne i Norden - vil sende varer fra kæmpelager tæt på dansk grænse

Få overblikket: Amazon kommer flyvende mod den danske e-handels-branche - sådan undgår du at ende som slave af den amerikanske gigant

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect