Amazon på vej til Danmark: Gyldendal indgår aftale med gigantisk Amazon-selskab - danske boghandlere slår alarm

Amazon er ved at indgå aftaler med flere danske bogforlag om levering af danske bøger til e-handelsplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Efter flere års rygter ser det nu ud til, at Amazon reelt er i gang med at forberede en åbning i Danmark.

Ifølge Børsen har Amazon i ‘et opsigtsvækkende træk’ indgået aftale med det danske forlag Gyldendal om at levere danske bøger til den Amazon-ejede net-bogforhandler The Book Depository.

Amazon har desuden kontaktet forlaget Lindhardt & Ringhof samt Politikens Forlag om det samme, men her har man endnu ikke indgået nogen aftale.

Overfor avisen afviser Amazon dog helt at kommentere på, om aftalen er udtryk for, at Amazon er på vej til Danmark.

““Alt, der handler om fremtidige planer, for eksempel åbningen af en dansk forretning og generelle planer for Danmark, er spekulationer, som jeg hverken kan eller vil kommentere,” meddeler selskabet til avisen.

Fremstødet fra Amazon har omgående fået den danske Boghandlerforeningen til at reagere.

Danske boghandlere slår alarm

Boghandlerforeningen udsendte onsdag eftermiddag en pressemeddelelse, der mest af alt ligner en krigserklæring.

“Går det, som det er gået i andre lande, vil Amazon gennem en meget aggressiv prissætning forsøge hurtigt at opnå betydelige markedsandele – og samtidig få så mange kunder som muligt til at blive "prime"-medlemmer,” skriver Boghandlerforeningen i meddelelsen.

Heer opfordrer foreningen i klare vendinger alle medlemmerne til at fokusere ‘benhårdt på alt det, som de kan og som Amazon har beviseligt svært ved.’

“For eksempel den personlige kontakt og kendskabet til kunderne, den personlige rådgivning og inspiration, et veluddannet og velorienteret personale og et stærkere fokus på spændende aktiviteter og events i boghandelen,” som det hedder.

Boghandlerforeningen opfordrer sine medlemmer til at oprette lokale læse- og kundeklubber og have tæt dialog med kunderne via sociale medier og lignende.

“Corona-krisen har vist, at der er masser af kampgejst og kreativitet både i de fysiske butikker og netbutikkerne. Og rigtig mange danskere har under krisen fået øjnene op for, hvor vigtigt det er at have et lokalt handelsliv,” lyder det fra foreningen.

Læs også:

Nordea: Amazon snart på vej til at åbne i Norden - vil sende varer fra kæmpelager tæt på dansk grænse

Få overblikket: Amazon kommer flyvende mod den danske e-handels-branche - sådan undgår du at ende som slave af den amerikanske gigant

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S