Datatilsynet vil undersøge britisk firma for indsamling af danske teleoplysninger efter norsk medie har købt følsom mobildata

Datatilsynet vil undersøge om det britiske firma Tamoco, som har solgt lokationsdata på norske statsborgere til mediet NRK, har lignende data på danske borgere.

Artikel top billede

For en pris på blot 35.000 norske kroner - svarende til omkring 24.000 kroner - har den norske public service tv-station NRK købt sig adgang til lokationsdata fra 140.000 norske mobiltelefoner og tablets fra intetanende norske borgere.

Teledatabasen er købt hos London-firmaet Tamoco og med de følsomme data, er det lykkedes for NRK at afsløre flere soldater og officerers færden på følsomme områder.

Og nu får afsløringerne for Norge også konsekvenser i Danmark, for Datatilsynet har besluttet sig for at gå ind i sagen.

Datatilsynet vil finde ud af om Tamoco også har indsamlet lokationsoplysninger på danskere, og om det er sket på lovlig vis.

Det fortæller Frederik Siegumfeldt, tilsynschef i Datatilsynet, til DR.

"I en sag som denne her, hvor vi får mistanke om, at der indsamles oplysninger om danskere, så kan vi godt frygte, at oplysningerne bruges på en måde - og til formål - som ligger langt udover, hvad almindelige brugere kan forvente. Og derfor vælger vi at gå ind i sådan en sag her," siger Frederik Siegumfeldt til mediet.

Læs mere om sagen her: Norsk tv-station køber sig adgang til mobildata på 140.000 norske mobiler for bare 35.000 kroner: Datatilsyn går ind i sagen

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S