Datatilsynet vil undersøge britisk firma for indsamling af danske teleoplysninger efter norsk medie har købt følsom mobildata

Datatilsynet vil undersøge om det britiske firma Tamoco, som har solgt lokationsdata på norske statsborgere til mediet NRK, har lignende data på danske borgere.

Artikel top billede

For en pris på blot 35.000 norske kroner - svarende til omkring 24.000 kroner - har den norske public service tv-station NRK købt sig adgang til lokationsdata fra 140.000 norske mobiltelefoner og tablets fra intetanende norske borgere.

Teledatabasen er købt hos London-firmaet Tamoco og med de følsomme data, er det lykkedes for NRK at afsløre flere soldater og officerers færden på følsomme områder.

Og nu får afsløringerne for Norge også konsekvenser i Danmark, for Datatilsynet har besluttet sig for at gå ind i sagen.

Datatilsynet vil finde ud af om Tamoco også har indsamlet lokationsoplysninger på danskere, og om det er sket på lovlig vis.

Det fortæller Frederik Siegumfeldt, tilsynschef i Datatilsynet, til DR.

"I en sag som denne her, hvor vi får mistanke om, at der indsamles oplysninger om danskere, så kan vi godt frygte, at oplysningerne bruges på en måde - og til formål - som ligger langt udover, hvad almindelige brugere kan forvente. Og derfor vælger vi at gå ind i sådan en sag her," siger Frederik Siegumfeldt til mediet.

Læs mere om sagen her: Norsk tv-station køber sig adgang til mobildata på 140.000 norske mobiler for bare 35.000 kroner: Datatilsyn går ind i sagen

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS