Gartner: Corona får salget af pc'er, smartphones og tablets til at falde kraftigt i 2020

I løbet af 2020 vil distributionen af pc'er, smartphones og tablets falde med hele 13,6 procent på globalt plan som følge af coronavirussen. Det viser en ny analyse fra Gartner.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I løbet af 2020 vil forsendelsen af enheder på globalt plan dale med 13,6 procent.

Sådan lyder forudsigelsen fra analyseinstituttet Gartner, der peger på coronavirussen som årsag til, at det samlede antal af smartphones, tablets, pc'er og andre enheder falder til 1,9 milliarder for året.

Det skriver Cnet.

Forsendelsen af pc'er forventes at falde med 10,5 procent, men ifølge Gartner kunne det have endt endnu værre.

Læs også: Salget af pc'er stiger for første gang i syv år: Her er årsagen

Det stigende antal af ansatte, der arbejder hjemmefra, har nemlig fået flere it-afdelinger til at investere i bærbare computere til medarbejderne, hedder det sig.

"Regeringernes nedlukninger som følge af covid-10 har tvunget virksomheder og skoler til at gøre millioner af folk i stand til at arbejde hjemmefra og øge investeringerne i bærbare computere," siger Ranjit Atwal, senior research director i gartner, til mediet.

Analyseinstituttet forudser ligeledes at salget af smartphones vil falde mde 14,6 procent i 2020. Dette fald skyldes - udover coronasituationen - at levetiden for en smartphones er øget fra 2,5 år i 2018 til 2,7 år i 2020, fremgår det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura