Gartner: Corona får salget af pc'er, smartphones og tablets til at falde kraftigt i 2020

I løbet af 2020 vil distributionen af pc'er, smartphones og tablets falde med hele 13,6 procent på globalt plan som følge af coronavirussen. Det viser en ny analyse fra Gartner.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I løbet af 2020 vil forsendelsen af enheder på globalt plan dale med 13,6 procent.

Sådan lyder forudsigelsen fra analyseinstituttet Gartner, der peger på coronavirussen som årsag til, at det samlede antal af smartphones, tablets, pc'er og andre enheder falder til 1,9 milliarder for året.

Det skriver Cnet.

Forsendelsen af pc'er forventes at falde med 10,5 procent, men ifølge Gartner kunne det have endt endnu værre.

Læs også: Salget af pc'er stiger for første gang i syv år: Her er årsagen

Det stigende antal af ansatte, der arbejder hjemmefra, har nemlig fået flere it-afdelinger til at investere i bærbare computere til medarbejderne, hedder det sig.

"Regeringernes nedlukninger som følge af covid-10 har tvunget virksomheder og skoler til at gøre millioner af folk i stand til at arbejde hjemmefra og øge investeringerne i bærbare computere," siger Ranjit Atwal, senior research director i gartner, til mediet.

Analyseinstituttet forudser ligeledes at salget af smartphones vil falde mde 14,6 procent i 2020. Dette fald skyldes - udover coronasituationen - at levetiden for en smartphones er øget fra 2,5 år i 2018 til 2,7 år i 2020, fremgår det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job