Visma e-conomic henter 27.000 nye kunder: Lander rekordstor omsætning

Der er vækst på både top- og bundlinje hos Visma e-conomic. Det sker på trods af store investeringer fra selskabet, lyder det fra ledelsen selv.

Artikel top billede

2019 har været endnu et godt år for Visma e-conomic. Selskabet har haft en vækst på toplinjen på 18 procent.

Det viser det seneste regnskab fra selskabet.

"Det er et resultat, som vi er godt tilfredse med, især fordi vi i 2019 fortsatte at øge investeringer i forbedring af e-conomics funktionalitet. Det gælder ikke mindst inden for automatisering og sikkerhed, der er afgørende faktorer for vores kunder," fortæller administrerende direktør, Mads Rebsdorf i en pressemeddelelse om regnskabet.

Læs også: Visma Software i økonomisk tilbagegang: Overskud falder med 72 procent

Omsætningen for 2019 lyder på i alt 367 millioner kroner, der altså er 18 procent højere end året før.

Det større omsætningen skyldes især en stor tilgang af nye kunder.

I løbet af sidste år lykkedes det nemlig Visma e-conomic at hente intet mindre end 27.000 nye kunder til forretningen.

Dermed ender selskabet med at have 130.000 danske virksomheder i kundekartoteket.

"Dette er resultatet af en fantastisk indsats dels fra vores samarbejdspartnere, bogholdere, revisorer og ikke mindst fra alle vores dygtige og engagerede ansatte, der hver eneste dag arbejder for at gøre det lettere og mere lønsomt for vores kunder at drive virksomhed," lyder det fra direktøren.

Læs også: Visma-selskab rammer næsten 200 millioner i omsætning: Har brugt tocifret millionbeløb på certificering

Stigning på 18 procent på bunden

Bundlinjen stiger ligeledes med 18 procent. I løbet af 2019 tjente selskabet dermed 149 millioner kroner.

Ifølge Mads Rebsdorf skyldes de pæne resultater, at man har investeret massivt i virksomheder. Det er det man nu kan høste frugterne af.

"Vores ambition er konstant at forbedre de løsninger, vi tilbyder til danske virksomheder. Derfor vil vi i 2020 fortsætte investeringerne i produktudvikling, ligesom året byder på flere spændende lanceringer, som vi glæder os til at kunne præsentere i løbet af året," siger Mads Rebsdorf ifølge meddelelsen.

Her er nøgletallene for Visma e-conomic.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S