Forsvarsministeren overvejer at give dansk politi lov til at blokere for websites uden dommerkendelse

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet lov til at blokere for hjemmesider uden dommerkendelser med de øvrige partier i Folketinget, skriver Finans.

Det skal ske i kølvandet på corona-krisen, hvor politiet med en midlertidig hastelov fik mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelser i takt med, at hackerne strømmede ind for at udnytte krisen og et land på den anden ende.

“Det har vist sig meget effektivt at kunne stoppe falske hjemmesider. Loven har en naturlig udløbsdato, men der rejser sig selvfølgelig en generel problemstilling i forhold til at give myndigheder den lovhjemmel. Den drøftelse vil jeg gerne have med Folketinget, for det er jo en hårfin balance mellem ytringsfrihed og sikkerhed,” siger Trine Bramsen nu til avisen.

Hun siger til Finans, at regeringen ikke har gjort sin stilling op i spørgsmålet, men at hun gerne vil drøfte emnet.

Læs også:

Flere danske virksomheder ramt af nyt avanceret ransomware-angreb: “Hackerne er blevet mere modbydelige og rammer mens mange er mest sårbare”

Overvældende interesse for Trygs gratis cyber-forsikring: Har foræret forsikringer til 167 virksomheder på tre dage

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S