Forsvarsministeren overvejer at give dansk politi lov til at blokere for websites uden dommerkendelse

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet lov til at blokere for hjemmesider uden dommerkendelser med de øvrige partier i Folketinget, skriver Finans.

Det skal ske i kølvandet på corona-krisen, hvor politiet med en midlertidig hastelov fik mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelser i takt med, at hackerne strømmede ind for at udnytte krisen og et land på den anden ende.

“Det har vist sig meget effektivt at kunne stoppe falske hjemmesider. Loven har en naturlig udløbsdato, men der rejser sig selvfølgelig en generel problemstilling i forhold til at give myndigheder den lovhjemmel. Den drøftelse vil jeg gerne have med Folketinget, for det er jo en hårfin balance mellem ytringsfrihed og sikkerhed,” siger Trine Bramsen nu til avisen.

Hun siger til Finans, at regeringen ikke har gjort sin stilling op i spørgsmålet, men at hun gerne vil drøfte emnet.

Læs også:

Flere danske virksomheder ramt af nyt avanceret ransomware-angreb: “Hackerne er blevet mere modbydelige og rammer mens mange er mest sårbare”

Overvældende interesse for Trygs gratis cyber-forsikring: Har foræret forsikringer til 167 virksomheder på tre dage

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S