Forsvarsministeren overvejer at give dansk politi lov til at blokere for websites uden dommerkendelse

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet lov til at blokere for hjemmesider uden dommerkendelser med de øvrige partier i Folketinget, skriver Finans.

Det skal ske i kølvandet på corona-krisen, hvor politiet med en midlertidig hastelov fik mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelser i takt med, at hackerne strømmede ind for at udnytte krisen og et land på den anden ende.

“Det har vist sig meget effektivt at kunne stoppe falske hjemmesider. Loven har en naturlig udløbsdato, men der rejser sig selvfølgelig en generel problemstilling i forhold til at give myndigheder den lovhjemmel. Den drøftelse vil jeg gerne have med Folketinget, for det er jo en hårfin balance mellem ytringsfrihed og sikkerhed,” siger Trine Bramsen nu til avisen.

Hun siger til Finans, at regeringen ikke har gjort sin stilling op i spørgsmålet, men at hun gerne vil drøfte emnet.

Læs også:

Flere danske virksomheder ramt af nyt avanceret ransomware-angreb: “Hackerne er blevet mere modbydelige og rammer mens mange er mest sårbare”

Overvældende interesse for Trygs gratis cyber-forsikring: Har foræret forsikringer til 167 virksomheder på tre dage

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS