Forsvarsministeren overvejer at give dansk politi lov til at blokere for websites uden dommerkendelse

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet lov til at blokere for hjemmesider uden dommerkendelser med de øvrige partier i Folketinget, skriver Finans.

Det skal ske i kølvandet på corona-krisen, hvor politiet med en midlertidig hastelov fik mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelser i takt med, at hackerne strømmede ind for at udnytte krisen og et land på den anden ende.

“Det har vist sig meget effektivt at kunne stoppe falske hjemmesider. Loven har en naturlig udløbsdato, men der rejser sig selvfølgelig en generel problemstilling i forhold til at give myndigheder den lovhjemmel. Den drøftelse vil jeg gerne have med Folketinget, for det er jo en hårfin balance mellem ytringsfrihed og sikkerhed,” siger Trine Bramsen nu til avisen.

Hun siger til Finans, at regeringen ikke har gjort sin stilling op i spørgsmålet, men at hun gerne vil drøfte emnet.

Læs også:

Flere danske virksomheder ramt af nyt avanceret ransomware-angreb: “Hackerne er blevet mere modbydelige og rammer mens mange er mest sårbare”

Overvældende interesse for Trygs gratis cyber-forsikring: Har foræret forsikringer til 167 virksomheder på tre dage

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S