Forsvarsministeren overvejer at give dansk politi lov til at blokere for websites uden dommerkendelse

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil diskutere muligheden for at give politiet lov til at blokere for hjemmesider uden dommerkendelser med de øvrige partier i Folketinget, skriver Finans.

Det skal ske i kølvandet på corona-krisen, hvor politiet med en midlertidig hastelov fik mulighed for at blokere for websites uden dommerkendelser i takt med, at hackerne strømmede ind for at udnytte krisen og et land på den anden ende.

“Det har vist sig meget effektivt at kunne stoppe falske hjemmesider. Loven har en naturlig udløbsdato, men der rejser sig selvfølgelig en generel problemstilling i forhold til at give myndigheder den lovhjemmel. Den drøftelse vil jeg gerne have med Folketinget, for det er jo en hårfin balance mellem ytringsfrihed og sikkerhed,” siger Trine Bramsen nu til avisen.

Hun siger til Finans, at regeringen ikke har gjort sin stilling op i spørgsmålet, men at hun gerne vil drøfte emnet.

Læs også:

Flere danske virksomheder ramt af nyt avanceret ransomware-angreb: “Hackerne er blevet mere modbydelige og rammer mens mange er mest sårbare”

Overvældende interesse for Trygs gratis cyber-forsikring: Har foræret forsikringer til 167 virksomheder på tre dage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS