Amerikansk software-virksomhed går konkurs i Danmark

EON Reality, en amerikansk software-virksomhed inden for virtual reality, er gået konkurs efter to år på det danske marked.

Artikel top billede

Det amerikanske virtual reality-selskab EON Realitys danske selskab er gået konkurs.

Det viser en registrering i Statstidende fra 29. maj ved Skifteretten i Viborg.

EON Reality udvikler virtual og augmented reality-software, og åbnede i 2018 en dansk afdeling i Viborg med en plan om, at der i første omgang skulle ansættes 10 medarbejdere.

Det fremgår ikke, hvorfor selskabet er gået konkurs, men i seneste regnskab havde selskabet et underskud på fire millioner kroner og en negativ egenkapital.

Læs også: Danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder: "Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj"

Viborg vil forsøge at videreføre aktiviteter

Da EON Reality i 2018 kom til Viborg etablerede Via University College i Viborg i samme ombæring en såkaldt uddannelsesstation, hvor de studerende kan arbejde med netop virtual reality og augmented reality sammen med ‘nogle af de dygtigste folk i verden,’ lød det.

Her betegnede man også EON Reality som ‘verdens førende’ inden for sit felt.

Der findes i dag allerede en række animations-virksomheder i Viborg.

Viborgegnens Erhvervsråd vil nu arbejde på at skabe en lokal model, der kan videreføre nogle af aktiviteterne i Viborg, fremgår det ifølge Viborg Stifts Folkeblad.

EON Reality har i dag over 20 udviklingscentre rundt om i verden.

Læs også: Rundspørge: Hver femte danske it-professionel nervøs for fremtiden på grund af corona

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S