Amerikansk software-virksomhed går konkurs i Danmark

EON Reality, en amerikansk software-virksomhed inden for virtual reality, er gået konkurs efter to år på det danske marked.

Artikel top billede

Det amerikanske virtual reality-selskab EON Realitys danske selskab er gået konkurs.

Det viser en registrering i Statstidende fra 29. maj ved Skifteretten i Viborg.

EON Reality udvikler virtual og augmented reality-software, og åbnede i 2018 en dansk afdeling i Viborg med en plan om, at der i første omgang skulle ansættes 10 medarbejdere.

Det fremgår ikke, hvorfor selskabet er gået konkurs, men i seneste regnskab havde selskabet et underskud på fire millioner kroner og en negativ egenkapital.

Læs også: Danske it-virksomheder forventer at løbe tør for penge i løbet af seks måneder: "Jeg er meget bekymret for, hvad der sker ved udgangen af maj"

Viborg vil forsøge at videreføre aktiviteter

Da EON Reality i 2018 kom til Viborg etablerede Via University College i Viborg i samme ombæring en såkaldt uddannelsesstation, hvor de studerende kan arbejde med netop virtual reality og augmented reality sammen med ‘nogle af de dygtigste folk i verden,’ lød det.

Her betegnede man også EON Reality som ‘verdens førende’ inden for sit felt.

Der findes i dag allerede en række animations-virksomheder i Viborg.

Viborgegnens Erhvervsråd vil nu arbejde på at skabe en lokal model, der kan videreføre nogle af aktiviteterne i Viborg, fremgår det ifølge Viborg Stifts Folkeblad.

EON Reality har i dag over 20 udviklingscentre rundt om i verden.

Læs også: Rundspørge: Hver femte danske it-professionel nervøs for fremtiden på grund af corona

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect