Utilfredsstillende tilbud får Køge til at annullere million-udbud af it-drift: "Tilbuddene har været langt fra det forventede"

Køge Kommune annullerer udbud af en kontrakt om driften af kommunens it-systemer til en værdi af 18 millioner. "De indkomne tilbud har været for langt fra det forventede," meddeler kommunen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Køge Kommunes udbud
  • Årsagen til annulleringen
  • Hvad gør kommunen nu?
222
1:15 min
Køge Kommune syd for København har netop annulleret udbuddet af en treårig kontrakt om drift af kommunens it-systemer til en værdi af 18 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S