Bog: Gør op med forandringsledelse som en evig, pinefuld og lidelsesfuld hverdagsøvelse

Forfatteren til Livsfarlig ledelse er barslet med opfølgeren, Fatale forandringer, der tager livtag med, hvordan konstante forandringer kan trække energien ud af organisationen – og om, hvordan man undgår det.

Artikel top billede

Dygtig ledelse øger produktivitet, innovation, arbejdsglæde og værdien af, ja, stort set alt i virksomheden. Hvorimod uduelige chefer suger ilten ud af lokalet og får medarbejderne til at visne som tørre potteplanter.

Det er et budskab, der har vundet gehør.

Opgøret med såkaldt ”livsfarlig ledelse” – i bogen af samme navn – har gennem de senere år gjort forfatter og ledelsesrådgiver Christian Ørsted til en efterspurgt foredragsholder.

Hans nye bog, Fatale forandringer - forstå forandringsledelse i en uforudsigelig verden, udkom 4. juni, lå allerede inden udgivelsen nummer et på Saxos bestsellerliste og handler om, hvordan og hvorfor den evige jagt på forandring og optimering ofte slår fejl.

Blandt andet fordi forandring er blevet reglen snarere end undtagelsen.

Samt fordi forandringer ofte – med rette eller ej – opfattes som en slags sygdom, der helst skal overstås i en fart og med mindst mulig lidelse, så man kan komme tilbage til hverdagen og få noget fra hånden igen.

Fatale forandringer handler imidlertid også om, hvordan man støber fundamentet til at gennemføre de nødvendige forandringer, der bedre ruster til de mange, alvorlige og ofte komplet uforudsigelige udfordringer, som virkeligheden kaster efter os.

Det kræver blandt andet en organisation præget af reel og gensidig respekt og om, at man også forsøger at lytte til de i organisationen, der ikke altid råber højest.

Desuden fremhæver Ørsted, at forandringsledelse skal være andet og mere end en konstant øvelse for ledere, der mødes med andre ledere og taler om ledelse og håber, at der kommer noget ud af det, som resten af organisationen også kan bruge til noget fornuftigt.

Titel: Fatale forandringer - forstå forandringsledelse i en uforudsigelig verden. Forfatter: Christian Ørsted. Forlag: People’s Press. Er udkommet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S