Amazon stopper for politiets brug af selskabets teknologi til ansigtsgenkendelse

Suspenderingen fra Amazon kommer efter, at IBM forleden stoppede for udviklingen af ansigtsgenkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Fabian Grohs on Unsplash)

Amazon sætter en stopper for brugen af selskabets ansigtsgenkendelse-teknologi hos politiet. Suspenderingen løber i det næste år, og omhandler teknologien 'Rekognition'.

Det skriver Wall Street Journal.

Dermed tilslutter Amazon sig et voksende kor af virksomheder, lovgivere og borgerrettighedsadvokater, der opfordrer til en større regulering af overvågningsteknologi og en bred bekymring om den potentielle race- og kønsmæssige 'biased'.

Teknologien er blevet kritiseret for at være mere tilbøjelig til at misidentificere afroamerikanere og mindretal end kaukasiere.

Bekymringerne er intensiveret efter bølgen af ​​landsdækkende protester udløst af drabet på George Floyd, en sort mand, der døde i politiets varetægt.

Læs også: Folketinget siger ja til brug af ansigtsgenkendelses-teknologier i Danmark

Ønsker regulering

Amazon har tidligere advokeret for øget regulering af ansigtsgenkendelse, ligesom selskabet gør i et kort blog-indlæg, der proklamerer den etårig pause.

"Vi håber, at dette etårige moratorium kan give Kongressen nok tid til at implementere passende regler, og vi er klar til at hjælpe, hvis det bliver anmodet om det," lyder det fra Amazon i et blogindlæg onsdag.

Herudover uddyber selskabet ikke videre for typen af reguleringer.

Amazons ansigtsgenkendelses-software er allerede udbredt i markedet, hvor også politiafdelinger og andre amerikanske myndigheder har købt teknologien.

Ifølge Amazon vil selskabet fortsat tillade, at organisationer, der anvender teknologien til at bekæmpe menneskehandel eller finde savnede børn, må bruge teknologien.

Forleden var det IBM, der kom med en overraskende besked om ansigtsgenkendelses-teknologi.

Her meldte selskabet, at det med omgående virkning afslutter alle sine projekter rettet mod teknologier til ansigtsgenkendelse og opfordrer samtidig til, at der indledes en bred debat om, hvorvidt denne type teknologier overhovedet skal anvendes.

IBM’s topchef, Arvind Krishna, skrev i en blogpost, at IBM 'er stærkt imod og ikke vil fremme brug af nogen som helst teknologier [...], der understøtter masseovervågning, race-profilering, krænkelse af basale menneskerettigheder og frihedsrettigheder.’

IBM-topchefen skriver, at han og IBM mener, at tiden nu er inde til at indlede en national debat om hvorvidt og i givet fald hvordan teknologier til ansigtsgenkendelse bør anvendes af politi og andre myndigheder.

Læs mere her: IBM dropper al udvikling og salg af teknologi til ansigtsgenkendelse med omgående virkning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job