Så meget koster det Danmark at have en tech-ambasadør

Det tiltrak en del opmærksomhed da Danmark udnævnte verdens første tech-ambassadør. Men prisen er heller ikke helt lav. Her er regningen for ambassadør-posten.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Det har ikke været nogen billig fornøjelse, da den tidligere regeringen valgte at udpege verdens første tech-ambassadør med adresse i Silicon Valley.

Det viser en opgørelse fra Berlingske, der har set nærmere på udgifterne til verdens eneste tech-ambassadør.

Stillingen skal genbesættes til august, efter Casper Klynge skiftede til et topjob hos Microsoft.

Prisen på selve ambassadørboligen lød i hele 2019 på 964.980 kroner, hvilket svarer til 80.415 kroner om måneden.

Ambassadørposten kræver desuden to yderligere boliger, der i 2019 kostede 48.653 og 35.375 kroner om måneden.

Derudover har tech-ambassaden kontor på California Avenue i Palo Alto til en månedlig pris på 123.000 kroner.

Læs også: Efter halvanden måneds tavshed: Casper Klynge har haft sidste arbejdsdag i dansk tjeneste og forladt Udenrigsministeriet

Opgørelsen viser også, at lønudgifterne fra 2017 til 2019 lød på 16.248.489 kroner.

De udgifter dækker fem diplomater og seks lokalansatte i Silicon Valley, København og Beijing, skriver avisen.

Målt i driftsudgifter per medarbejder er tech-ambassaden den fjerdedyreste i Danmark kun overgået af FN-ambassaden i New York, generalkonsultet i Chicago og ambassaden i Myanmar.

Leder efter ny ambassadør

Posten som Danmarks tech-ambassadør er for tiden ledig efter den tidligere ambassadør Casper Klynge sagde op.

Klynge forlod posten for at blive vice president med ansvar for Microsofts officielle anliggender og politisk arbejde på tværs af landene i Europa.

Udenrigsministeriet har endnu ikke fundet en afløser til posten, men har netop oplyst til Computerworld, at stillingen vil blive besat til august.

Læs mere her: Udenrigsministeriet gør klar til jobsamtaler: Forventer ny dansk tech-ambassadør tiltræder til august

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland