Zoom beskyldes for at samarbejde med Kina

Flere amerikanske politikere vil se nærmere på Zooms samarbejde med den kinesiske regering. Det sker efter, at videotjenesten har slettet flere Hong Kong-aktiviters bruger på platformen.

Artikel top billede

Videotjenesten Zoom er endnu engang endt i stormvejr.

Denne gang sker det efter, at Zoom har efterkommet krav fra den kinesiske regering. Tjenesten har nemlig valgt at fjerne tre politiske aktivister i Hong Kong fra tjenesten efter ønske fra Beijing.

Det skriver Reuters.

Det har fået flere amerikanske politikere til at bede Zoom redegøre for selskabets samarbejde med de kinesiske myndigheder.

”For at være helt tydelig, så er deres konti blevet reinstalleret og fremadrettet har vi taget en ny proces i brug til at håndtere lignende situationer,” lyder det fra Zoom.

Zoom har oplevet massiv interesse på rekordtid under coronakrisen, hvor millioner af nye brugere verden over har benyttet tjenesten.

Læs mere her: PFA forbyder brug af Zoom: Se CIO Morten Bruun Steiners it-sikkerhedsplan her

Det har også affødt en del problemer om blandt andet sikkerheden i tjenesten. Det har blandt andet fået den danske pensionskæmpe PFA til helt at udelukke tjenesten blandt sine medarbejdere.

Derudover har Zoom slået fast at man vil samarbejde med politiet og eventuelt udlevere videomøder for selskabets gratis-brugere.

Samtidig garenterede selskabet dog, at alle betalende kunder får end-to-end kryptering, så Zoom dermed aldrig har adgang til samtaler på platformen.

Læs også: Zoom klar til at udlevere gratis-opkald til amerikanske myndigheder: "Politisk tonedøvt," lyder kritikken

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S