Zoom retter ind efter massiv kritik: Styrker sikkerheden for gratis-kunder

Videokonferencetjenesen Zoom er blevet kritiseret i skarpe vendinger for ikke at tilbyde alle sine kunder end-to-end-kryptering. Efter kritikken vælger Zoom nu også at tilbyde kryptering til de gratis kunder.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

Efter massiv kritik tilbyder Den populære videotjeneste nu alle sine brugere fuld end-to-end kryptering.


Kritikken kommer efter, at Zooms CEO, Eric Yuan, tidligere på måneden bekendtgjorde, at man ville samarbejde med de amerikanske myndigheder ved ikke at tilbyde fuld kryptering for gratis videoopkald.
Det pres blev tydeligvis for meget for Zoom, der har oplevet eksplosiv vækst, mens mange har holdt sig hjemme i forbindelse med coronakrisen.

Nu får ikke-betalende brugere nemlig den samme end-to-end kryptering, som i første omgang var forebeholdt de betalende kunder.

Læs også: Zoom klar til at udlevere gratis-opkald til amerikanske myndigheder: "Politisk tonedøvt," lyder kritikken

Det skriver Zoom i en meddelelse.

"Vi er glade for at kunne offentliggøre, at vi har identificeret en vej fremad, der balancerer den legitime ret til privacy, som alle brugere har ret til og sikkerheden for brugerne af vores platform," lyder det fra direktøren.

Argumentet fra Zoom var nemlig, at videoplatformen også blev misbrugt af kriminelle, og derfor havde man brug for at kunne identificere kriminelle handlinger på tjenesten.

Den fulde form for kryptering bliver tilgængelig for gratisbrugerne i løbet af juli måned.

Læs også: Zoom vil styrke sikkerheden for betalende kunder

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura