Zoom retter ind efter massiv kritik: Styrker sikkerheden for gratis-kunder

Videokonferencetjenesen Zoom er blevet kritiseret i skarpe vendinger for ikke at tilbyde alle sine kunder end-to-end-kryptering. Efter kritikken vælger Zoom nu også at tilbyde kryptering til de gratis kunder.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

Efter massiv kritik tilbyder Den populære videotjeneste nu alle sine brugere fuld end-to-end kryptering.


Kritikken kommer efter, at Zooms CEO, Eric Yuan, tidligere på måneden bekendtgjorde, at man ville samarbejde med de amerikanske myndigheder ved ikke at tilbyde fuld kryptering for gratis videoopkald.
Det pres blev tydeligvis for meget for Zoom, der har oplevet eksplosiv vækst, mens mange har holdt sig hjemme i forbindelse med coronakrisen.

Nu får ikke-betalende brugere nemlig den samme end-to-end kryptering, som i første omgang var forebeholdt de betalende kunder.

Læs også: Zoom klar til at udlevere gratis-opkald til amerikanske myndigheder: "Politisk tonedøvt," lyder kritikken

Det skriver Zoom i en meddelelse.

"Vi er glade for at kunne offentliggøre, at vi har identificeret en vej fremad, der balancerer den legitime ret til privacy, som alle brugere har ret til og sikkerheden for brugerne af vores platform," lyder det fra direktøren.

Argumentet fra Zoom var nemlig, at videoplatformen også blev misbrugt af kriminelle, og derfor havde man brug for at kunne identificere kriminelle handlinger på tjenesten.

Den fulde form for kryptering bliver tilgængelig for gratisbrugerne i løbet af juli måned.

Læs også: Zoom vil styrke sikkerheden for betalende kunder

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub