Zoom retter ind efter massiv kritik: Styrker sikkerheden for gratis-kunder

Videokonferencetjenesen Zoom er blevet kritiseret i skarpe vendinger for ikke at tilbyde alle sine kunder end-to-end-kryptering. Efter kritikken vælger Zoom nu også at tilbyde kryptering til de gratis kunder.

Artikel top billede

(Foto: Rawpixel Ltd / Rawpixel)

Efter massiv kritik tilbyder Den populære videotjeneste nu alle sine brugere fuld end-to-end kryptering.


Kritikken kommer efter, at Zooms CEO, Eric Yuan, tidligere på måneden bekendtgjorde, at man ville samarbejde med de amerikanske myndigheder ved ikke at tilbyde fuld kryptering for gratis videoopkald.
Det pres blev tydeligvis for meget for Zoom, der har oplevet eksplosiv vækst, mens mange har holdt sig hjemme i forbindelse med coronakrisen.

Nu får ikke-betalende brugere nemlig den samme end-to-end kryptering, som i første omgang var forebeholdt de betalende kunder.

Læs også: Zoom klar til at udlevere gratis-opkald til amerikanske myndigheder: "Politisk tonedøvt," lyder kritikken

Det skriver Zoom i en meddelelse.

"Vi er glade for at kunne offentliggøre, at vi har identificeret en vej fremad, der balancerer den legitime ret til privacy, som alle brugere har ret til og sikkerheden for brugerne af vores platform," lyder det fra direktøren.

Argumentet fra Zoom var nemlig, at videoplatformen også blev misbrugt af kriminelle, og derfor havde man brug for at kunne identificere kriminelle handlinger på tjenesten.

Den fulde form for kryptering bliver tilgængelig for gratisbrugerne i løbet af juli måned.

Læs også: Zoom vil styrke sikkerheden for betalende kunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS