Aarhus Kommune sætter kæmpeudrulning af allerede købte chromebooks til skolerne på pause: Lærerne vil ikke have dem

Aarhus Kommune sætter udrulning af del af 23.000 allerede indkøbte chromebooks til lærere og skoleelever på pause, fordi skolelærerne er bekymrede.

Artikel top billede

(Foto: Aarhus Kommune)

Aarhus Kommune sætter udrulning af allerede indkøbte chromebooks til skolelærerne på pause, fordi lærerne er bekymrede over computerens anvendelighed til skolebrug, skriver fagbladet Folkeskolen.

Aarhus Kommune har allerede indkøbt 23.000 chromebooks til alle elever fra 2. til 10. klasse samt til samtlige lærere i kommunen.

Og mens udrulningen til eleverne kører efter planen, står det anderledes til med lærerne. Det skyldes, at Aarhus Lærerforening er bekymret over computerens anvendelighed.

“Den forudgående inddragelse af personalet har ikke været god nok. Vi hører en udbredt usikkerhed fra medlemmerne om, hvordan skiftet fra pc til chromebook vil påvirke den daglige opgaveløsning", siger formand for Århus Lærerforening, Jesper Skorstensgaard, til fagbladet.

Aarhus Kommune vil nu ifølge bladet istedet for fuld udrulning sætte pilotforsøg i gang på et par skoler i det kommende skoleår.

Computerne bliver leveret af Atea, der i april vandt udbuddet til mere end 38 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Atea vinder million-udbud i Aarhus: Skal levere næsten 24.000 pc'er til aarhusianske folkeskole-elever

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S