Podcast - Next Step: Lemvigh-Müllers it-direktør om lange it-kontrakter, digitalisering og tiden efter corona

Podcast - Next Step: Lemvigh-Müllers it-direktør Frederik Aakerlund står bag systemer der skal hjælpe håndværkere med at vælge mellem over 300.000 varenumre, sikre direkte salg via mobiltelefonen og hjælpe nye sælgere hurtigere i gang. Hør hans overvejelser omkring det bedste it-landskab for den danske teknikgrossist.

Artikel top billede

Podcast: Lemvigh-Müller er Danmarks største stål- og teknikgrossist.

Det betyder at virksomheden hver dag sikrer, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret på mindre end 24 timer til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.

Med over 300.000 varer i kataloget kan det hurtigt blive et kompliceret puslespil – men alligevel er leveringskvaliteten ifølge Lemvigh-Müllers egne opgørelser på hele 99,86 procent.

Den slags høje tal kræver overblik og stærke systemer.

Og det er her denne episodes gæst, it-direktør hos Lemvigh-Müller, Frederik Aakerlund, kommer ind.

For sammen med sit team er han med til at sikre at virksomhedens forretning kører snorlige.

En indsats der både involvere avancerede analyseredsskaber og en ikke mindst en række aktuelle overvejelser om hvilken del af it-landskabet der egner sig til cloud-løsninger - og hvad der giver mere mening at løfte med andre værktøjer.

I denne episode kan du derfor få hovedpunkterne i Lemvigh-Müllers digitale rejse og - selvfølgelig – de overvejelser om cloud, som Frederik Aakerlund pt. gør sig.

Desuden taler vi om:
- Længden og prisudviklingen på it-kontrakter.
- Ændringer af arbejdspladser efter coronakrisen.
- Udfordringen med vendor lock-in med forskellige løsninger.

Dine værter er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Henrik Bodskov, som er administrerende direktør for IBM Danmark.

Husk du kan abonnere på Next Step på iTunes (link) eller RSS (link)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura