Podcast - Next Step: Lemvigh-Müllers it-direktør om lange it-kontrakter, digitalisering og tiden efter corona

Podcast - Next Step: Lemvigh-Müllers it-direktør Frederik Aakerlund står bag systemer der skal hjælpe håndværkere med at vælge mellem over 300.000 varenumre, sikre direkte salg via mobiltelefonen og hjælpe nye sælgere hurtigere i gang. Hør hans overvejelser omkring det bedste it-landskab for den danske teknikgrossist.

Artikel top billede

Podcast: Lemvigh-Müller er Danmarks største stål- og teknikgrossist.

Det betyder at virksomheden hver dag sikrer, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret på mindre end 24 timer til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.

Med over 300.000 varer i kataloget kan det hurtigt blive et kompliceret puslespil – men alligevel er leveringskvaliteten ifølge Lemvigh-Müllers egne opgørelser på hele 99,86 procent.

Den slags høje tal kræver overblik og stærke systemer.

Og det er her denne episodes gæst, it-direktør hos Lemvigh-Müller, Frederik Aakerlund, kommer ind.

For sammen med sit team er han med til at sikre at virksomhedens forretning kører snorlige.

En indsats der både involvere avancerede analyseredsskaber og en ikke mindst en række aktuelle overvejelser om hvilken del af it-landskabet der egner sig til cloud-løsninger - og hvad der giver mere mening at løfte med andre værktøjer.

I denne episode kan du derfor få hovedpunkterne i Lemvigh-Müllers digitale rejse og - selvfølgelig – de overvejelser om cloud, som Frederik Aakerlund pt. gør sig.

Desuden taler vi om:
- Længden og prisudviklingen på it-kontrakter.
- Ændringer af arbejdspladser efter coronakrisen.
- Udfordringen med vendor lock-in med forskellige løsninger.

Dine værter er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Henrik Bodskov, som er administrerende direktør for IBM Danmark.

Husk du kan abonnere på Next Step på iTunes (link) eller RSS (link)

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job