Apple annoncerer kæmpe Mac-nyhed: Nu bliver Intel sparket på porten

I løbet af de kommende to år vil Apple sige farvel til Intel-processorer og i stedet udstyre Mac-computerne med Apples egen-udviklede ARM-processorer. Det giver mere regnekraft og bedre batteritid, lover Apple.

Artikel top billede

Rygterne har svirret længe, men i aften bekræftede Apple dem.

Det skete, da selskabets udvikler-konference WWDC blev skudt i gang.

Her meddelte Apple, at selskabets Mac-computere i fremtiden vil gøre brug af Apples egne chips baseret på ARM-standarden. Dermed siger Apple også farvel til de chips fra Intel, der indtil nu har siddet i Mac-computerne.

Med skiftet til de nye processorer vil Apple dermed overgå til at anvende de samme type af processorer på Mac-computerne, som i dag sidder i iPhone og iPad.

Apple bedyrer selv, at de nye chip give computerne mere regnekraft samtidig med, at det også bliver mere energieffektive.

Det betyder det for udviklerne

Det er dog ikke nogen simpel øvelse. For den indebærer også, at Mac-udviklerne skal tilpasse deres apps til den nye chip-arkitektur.

Ifølge Apples software-chef Craig Friderighi vil udviklerne relativt simpelt kunne konvertere deres apps til at understøtte de nye chips via Apples udviklingsværktøj Xcode.

Den nye udgave af Apples nye styresystem MacOS Big Sur vil naturligvis understøtte Apples egne chips, og Apple meddeler at Microsoft Office og en række af Adobe-programmer som eksempelvis Photoshop og Lightroom allerede understøtter de nye Arm-chips.

MacOS er bagud kompatibel

Apple forventer naturligvis, at langt de fleste udviklere vil stå på spring og øjeblikkeligt gør deres app kompatible med de nye chips.

Alligevel har MacOS også fået indbygget teknologien Rosetta 2, der betyder, at styresystemet vil være bagudkompatibelt og dermed kan afvikle gamle spil og programmer.

En interessant fordel ved den de nye chips er, at de betyder at Mac-computere vil være direkte kompatible med langt de fleste apps til iPhone og iPads.

Derfor vil iPhone og iPads-app i fremtiden også kunne downloades og afvikles via Macs App Store.

Overgangen tager to år

De første nye Macs med Apple egne chips vil blive lanceret i slutningen af 2020, og overgangen fra Intel til Apples egne chips forvente at tage to år.

Apple kan samtidig berolige eksisterende Mac-ejere med, at selskabet vil fortsætte med at understøtte computere med Intel-chips i mange år frem i tiden.

Apple har ifølge Tim Cook endda stadigvæk en række nye Intel-udstyrede Macs i sin produkt-pipelinen.

Sidste gang Apple foretog et stort processor-skifte på Mac-platformen var i 2005. Dengang annoncerede Steve Jobs, at Apple vil droppe PowerPC-processorerne til fordel for Intels x86-processorer.

Microsoft skiftede først, men med ringe resultater

Går man op i den slags, så placerer Apple sig i øvrigt på en andenplads med hensyn til skiftet til ARM.

For allerede i 2011 prøvede Microsoft sig frem med Windows RT, der baserede sig på ARM-processorer. System blev dog aldrig nogen succes da hverken hastighed eller batterilevetid kunne måle sig med de Intel-baserede enheder.

Det har dog ikke forhindret Microsoft i at blive ved med at lancere nye ARM-modeller. Senest med Surface Pro X som Computerworld anmeldte i april.

Her var løfterne stort set de samme som dem Apple netop har givet: Hastighed, batterilevetid og bagudkompatible programmer.

Vores test viste dig at det desværre blev ved løfterne. Men måske har Apple mere held med skiftet. De har i hvert fald prøvet det før.

Læs testen af Surface X her: En måned med Microsoft Surface Pro X

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S