Rift om billige rejsepas belaster DSB's systemer

Salget af 50.000 rejsepas til 299 kroner har skabt voldsom belastning på DSB's hjemmeside og it-systemer.

Artikel top billede

DSB's kontrolcenter. Foto: Christoffer Regild. (Foto: Christoffer Regild)

Klokken 06:00 tirsdag morgen åbnede DSB for salget af 50.000 danske rejsepas, der giver adgang til ubegrænset brug af offentlig transport i Danmark i otte valgfri dage fra 27. juni til 9. august for 299 kroner.

Og de billige rejsepas har skabt voldsomme belastninger på DSB's hjemmeside, men systemerne holder stand.

I løbet af formiddagen har der været gentagne kødannelser på DSB's hjemmeside, som har holdt stand ved at bruge Queue-its køsystem.

Antallet af solgte rejsepas har været stødt stigende dagen igennem, og kort efter frokost oplyste DSB til Computerworld, at der nu var solgt omkring 24.000 rejsepas.

På omkring seks timer har DSB altså solgt næsten halvdelen af alle rejsepas.

Siden middagstid tyder meget på, at spidsbelastningen er af aftagende karakter, da køsystemet ikke længere anvendes på hjemmesiden.

Læs også: DSB-CIO's avancerede regnemaskine skal sikre danskerne billigere togbilletter: Har fordoblet antallet af Orange-billetter til 120.000 med machine learning på et år

Rejsepas del af Folketingets sommerpakke

De billige rejsepas er del af Folketingets sommerpakke til 700 millioner kroner, der er vedtaget med henblik på at sætte gang i forbruget i Danmark.

Udover de billige rejsepas omfatter sommerpakken blandt andet også en million Orange-billetter over Storebælt i skolernes sommerferie til 99 kroner, inklusive pladsbillet, gratis indenrigsfærger i juli for gående og cyklister, halv pris på en række kulturbegivenheder samt gratis tilbud om lokale aktiviteter til ældre over 65 år og gratis handicaptransport i sommerferien.

Læs også: Michael Moesgaard bygger splinternyt it-landskab i mægtige DSB: To kæmpeudbud spiller central rolle

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura