Rift om billige rejsepas belaster DSB's systemer

Salget af 50.000 rejsepas til 299 kroner har skabt voldsom belastning på DSB's hjemmeside og it-systemer.

Artikel top billede

DSB's kontrolcenter. Foto: Christoffer Regild. (Foto: Christoffer Regild)

Klokken 06:00 tirsdag morgen åbnede DSB for salget af 50.000 danske rejsepas, der giver adgang til ubegrænset brug af offentlig transport i Danmark i otte valgfri dage fra 27. juni til 9. august for 299 kroner.

Og de billige rejsepas har skabt voldsomme belastninger på DSB's hjemmeside, men systemerne holder stand.

I løbet af formiddagen har der været gentagne kødannelser på DSB's hjemmeside, som har holdt stand ved at bruge Queue-its køsystem.

Antallet af solgte rejsepas har været stødt stigende dagen igennem, og kort efter frokost oplyste DSB til Computerworld, at der nu var solgt omkring 24.000 rejsepas.

På omkring seks timer har DSB altså solgt næsten halvdelen af alle rejsepas.

Siden middagstid tyder meget på, at spidsbelastningen er af aftagende karakter, da køsystemet ikke længere anvendes på hjemmesiden.

Læs også: DSB-CIO's avancerede regnemaskine skal sikre danskerne billigere togbilletter: Har fordoblet antallet af Orange-billetter til 120.000 med machine learning på et år

Rejsepas del af Folketingets sommerpakke

De billige rejsepas er del af Folketingets sommerpakke til 700 millioner kroner, der er vedtaget med henblik på at sætte gang i forbruget i Danmark.

Udover de billige rejsepas omfatter sommerpakken blandt andet også en million Orange-billetter over Storebælt i skolernes sommerferie til 99 kroner, inklusive pladsbillet, gratis indenrigsfærger i juli for gående og cyklister, halv pris på en række kulturbegivenheder samt gratis tilbud om lokale aktiviteter til ældre over 65 år og gratis handicaptransport i sommerferien.

Læs også: Michael Moesgaard bygger splinternyt it-landskab i mægtige DSB: To kæmpeudbud spiller central rolle

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S