Amazon vil bekæmpe klimaforandringer med milliarder af dollar til nyoprettet fond

Amazon sender to milliarder dollar over i en nyoprettet investeringsfond, der udelukkende skal investere i teknologi, der bekæmper klimaforandringerne.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

E-handelskæmpen Amazon er klar med endnu en milliardinvestering til fordel for klimaet.

Selskabet vil placere to milliarder dollar, eller hvad der svarer til 13,15 milliarder kroner, i en nyoprettet investeringsfond.

Den nye fond, kaldet 'The Climate Pledge Fond', skal udelukkende investere i teknologi, der kan reducere klimaforandringerne og understøtte bæredygtig udvikling.

Det skriver Reuters.

Investeringerne vil tilfalde selskaber på tværs af industrier som eksempelvis transport og logistik, energi, opbevaring, produktion, fødevarer og landbrug.

"Hver potentiel investering vil vurderes på dets potentiale til at accellere vejen til at blive carbon-neutral og hjælpe med at beskytte planeten for de kommende generationer," lyder det fra Amazon-topchef Jeff Bezos i en udmelding, ifølge nyhedsbureauet.

Tilbage i februar 2020 udmeldte Jeff Bezos desuden, at selskabet dedikererede 10 milliarder dollar til at støtte videnskabsfolk, aktivister, NGO'er og andre grupper, der kæmper for at beskytte miljøet.

Det kan du læse mere om her: Bezos opretter fond på 10 milliarder dollar til at bekæmpe klimaforandringer

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S