Morgen-briefing: Microsoft vil fordoble antallet af afro-amerikanske ansatte / Ny platform til udvikling af AI på dansk / Pensioninfo relanceres

Microsoft vil fordoble antallet af afro-amerikanske ansatte. Ny platform til udvikling af AI på dansk. Pensioninfo relanceres. Mere teknologibrug til byggeriet. Twitter irettesætter igen Donald Trump.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing, der i dag er sammensat af Dan Jensen.

Microsoft vil fordoble antallet af afro-amerikanske ansatte

Microsoft er klar med en fem-års plan, der skal adressere det, der kaldes ‘racemæssigt ulighed’ i organisationen.

Målet er over de kommende fem år at fordoble antallet af afro-amerikanske chefer i Microsofts amerikanske afdelinger.

Microsoft sætter 150 millioner dollar af til planen om øget ‘diversity and inclusion’, der kommer som direkte konsekvens af de protester og demonstrationer, som for tiden finder sted i USA.

Også Alphabet har formuleret en lignende plan. Her er målet, at mindst 30 procent af cheferne skal være fra det, der kaldes ‘underrepræsenterede grupper’ i 2025.

Microsoft meddeler, at selskabet vil kigge på andelen af andre grupper senere - eksempelvis dem af syd- og latinamerikansk afstamning.

Du kan læse mere i denne besked fra topchef Satya Nadella: Adressing racial injustice.

Ny platform til udvikling af AI på dansk

Staten, regionerne og kommunerne har i samarbejde lanceret den digitale platform ‘Sprogteknologi.dk,’ der skal give nem adgang til det, som styrelsen kalder for ‘danske sprogressourcer,’ som skal understøtte udviklingen af kunstig intelligens på dansk.

“Danmark er et lille sprogområde med et komplekst sprog. Det er derfor dyrt at udvikle sprogteknologiske løsninger i forhold til, hvor stort markedspotentialet er for den enkelte virksomhed. Derfor vil det offentlige understøtte udviklingen, så vi i fælleskab kan sikre dansk som digitalt sprog,” lyder det fra Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Han peger på, at eksempelvis den offentlige sektor kan få stor glæde af AI-baserede løsninger til effektivisering af sagsbehandling og lignende.

“Derfor er det helt centralt for anvendelsen af dansksproget kunstig intelligens i det offentlige, at udviklerne har adgang til sprogressourcer målrettet sektorens særlige behov,” lyder det.

Du kan læse mere på sprogteknologi.dk

Pensioninfo relanceres

Overbliksportalen Pensionsinfo er blevet relanceret på Microsoft Azure, hvor der nu samles bidrag fra 26 dataleverandører fra den danske finanssektor.

Via sitet kan man få overblik over sine pensionsopsparinger.

“Med den nye platform understøtter PensionsInfo nu en mere agil udvikling, der skal gøre det både nemmere og billigere at vedligeholde og opdatere portalen i fremtiden,” meddeler Commentor, der har stået bag udviklingsarbejdet.

Her kalder man man den nye løsning for en ‘topmoderne, teknisk og skalerbar platform, som med høj sikkerhed og en væsentlig bedre performance sikrer en god brugeroplevelse for danskerne.”

Du kan læse mere hos Commentor her.

Mere teknologibrug til byggeriet

Industriens Fond og Realdania vil have byggesektoren til at bruge mere teknologi i form af det såkaldte contech [’construction Technology,’ red], meddeler de.

“Lav produktivitet og lille digitaliseringsgrad har i årevis klæbet til byggeriet som uløselige udfordringer. Derfor er Industriens Fond og Realdania nu gået sammen om at undersøge, hvordan brugen af ny teknologi i alle dele af byggeriet bedst udbredes, så branchens konkurrenceevne og bæredygtighed styrkes,” meddeler de to fonde.

Industriens Fond peger på, at man fra andre brancher ved, at digitalisering er en forudsætning for at blive mere produktiv og få bedre konkurrenceevne.

I første omgang skal der foretage en forundersøgelse af hele sektoren.

Twitter irettesætter igen Donald Trump

Twitter placerede tirsdag for anden gang et lille advarsels-skilt på et af præsident Donald Trumps utallige posts med en bemærkning om, at indholdet i hans post er i strid med Twitters retningslinier.

Denne gang drejede det sig om en post, hvor Trump truer med at anvende ‘seriøs magt’ mod demonstranter i Washington D.C.

“There will never be an ‘Autonomous Zone’ in Washington, D.C., as long as I’m your President. If they try they will be met with serious force!” skrev præsidenten.

Tweetet har i øvrigt fået mere end 150.000 likes og er blevet delt mere end 33.000 gange.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen