TDC på vej med fibernet til 1.600 adresser i Odense: Se områderne her

Nu kan yderligere 1.600 husstande i Odense tilmelde sig gratis opkobling til fibernet hos TDC.

Artikel top billede

TDC tilbyder nu gratis opkobling til fibernet i yderligere 1.600 husstande i Odense.

Det skriver TDC i en pressemeddelelse.

Med de nye addresser, som er fordelt i Odense midtby, er TDC Net oppe og tilbyde fiberudrulning til 3.000 husstande i kommunen samlet set.

“Vi har fået en god modtagelse på vores første fiberprojekt i Odense tilbage i maj 2019, og jeg er glad for, at vi nu kan udvide vores udrulning, så flere borgere og virksomheder får adgang til fremtidens bredbånd,” siger Henrik Leu Christiansen, leder af fiberudrulning hos TDC Net, ifølge meddelelsen.

Læs også: TDC tilbyder alligevel fibernet til hundredevis af kunder i Slagelse Kommune

Med tilslutningen til fibernettet fra TDC Net, er det muligt at opnå downloadhastigheder på op til 1.000 Mbit/s, og i fremtiden vil hastighederne kunne blive endnu højere fremgår det.

Husstandene, der tager i mod tilbuddet fra TDC vil dog selv kunne vælge abonnement hos en udbyder efter eget valg, og er derfor ikke låst til et abonnement gennem et TDC-selskab.

Se adresserne her:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration